Bankomat nie da więcej niż 1000 zł? Wyjaśniamy, jak to jest z dużymi wypłatami

Sieć chce zarabiać na większej liczbie prowizji - sugeruje więc większą liczbę wypłat
Sieć chce zarabiać na większej liczbie prowizji - sugeruje więc większą liczbę wypłat Foto: Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta
Wiele osób jest przekonanych, że bankomaty Euronetu nie wypłacają jednorazowo więcej niż 1000 złotych. To nieprawda - one jedynie sugerują, by podzielić większą wypłatę na kilka, bo dzięki temu więcej zarabiają. Sugestię maszyny można zignorować i nie blokować kolejki do bankomatu.

Zbliża się okres świątecznych zakupów, wiele osób wybiera z bankomatów gotówkę. Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na sytuację, jaka spotkała go pod jednym z bankomatów.

Sugeruje, że niedługo trzeba będzie brać urlop, by wypłacić pieniądze ze swojego konta. Tymczasem to wina nie tylko sieci bankomatów, ale i klientów, którzy ignorują komunikaty wyświetlane przez maszynę.

– Trzy osoby stojące przed bankomatem. Jedna pani wypłaca 4 tysiące. Druga pani 3 tysiące. Koleś przede mną tylko 1500. Ja chciałem stówkę, więc stałem prawie kwadrans, bo bankomat wypłaca tylko po tysiąc złotych, a potem jeszcze raz - wsuń kartę, obejrzyj reklamy, podaj pin, obejrzyj reklamy, podaj kwotę, obejrzyj reklamy, wyjmij kartę i kasę ze ściany – pisze pan Paweł, nasz czytelnik.

Uściśliliśmy, że chodzi o bankomat sieci Euronet. Cała sytuacja jest wynikiem pewnego nieporozumienia – te maszyny nie mają ograniczenia, które blokowałoby wypłaty sum większych, niż tysiąc złotych. Ale sugestywnie namawiają klientów do wypłacania sum nie większych, niż tysiąc.

Wypłaty powyżej 1000 zł
Faktycznie mniej więcej rok temu Euronet przymierzał się do wprowadzenia limitu jednorazowej wypłaty w kwocie tysiąca złotych. Pomysł został ostro skrytykowany i sieć się z niego wycofała. Ale od tamtej pory bankomaty sugerują wypłaty nie wyższe, niż tysiąc złotych (kiedyś nawet robiły to w języku obcym).


Jeśli chcemy wypłacić na przykład 1500 złotych, na ekranie pojawi się napis, który brzmi mniej więcej tak "Wybrana kwota przekracza 1000 zł, maksymalną rekomendowaną kwotę wypłaty na jedną transakcję".

Użytkownik ma do wyboru kontynuowanie operacji zgodnie z sugestią bankomatu, co oznacza cofnięcie się do początku i wpisanie nie więcej, niż 1000 złotych. Można też zignorować (odrzucić) komunikat i zrobić to tak, jak chcieliśmy od początku.

Trzeba przyznać, że sugestia jest sprytnie napisana i większość osób po jej przeczytaniu zrozumie, iż bankomat nie wypłaci więcej, niż tysiąc złotych. Ale to nieprawda, warto dokładnie przeczytać i przetrawić to zdanie, a okaże się, że to tylko zwodzenie naszej uwagi.

Przyczyna jest prozaiczna – pieniądze. Euronet pobiera od banków prowizję od każdej wypłaty. Sieci jest więc na rękę, jeśli klient wypłaci np. 3000 złotych w trzech podejściach, a nie w jednym, bo pobiera wtedy trzy prowizje. Nie mówiąc już o tym, że trzy razy obejrzymy reklamy, których bankomaty przecież za darmo nie wyświetlają.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.