Inne afery bledną w porównaniu ze SKOK-ami. Upadłe kasy kosztowały już miliardy złotych

SKOK-i pochłonęły już 4,9 miliarda złotych. Sam SKOK Wołomin kosztował 2,2 mld.
SKOK-i pochłonęły już 4,9 miliarda złotych. Sam SKOK Wołomin kosztował 2,2 mld. Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Liczba pokrzywdzonych w aferze GetBack - 10 tys. inwestorów. Liczba poszkodowanych przez upadłe SKOK-i - ok. 250 tys. osób od 2014 r. Odkąd Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) objął kasy gwarancjami, zbankrutowane instytucje pochłonęły już 4,9 mld zł.


Od 2013 r. BFG klientom upadłych SKOK-ów wypłacił 4,3 mld zł., co odpowiada 99 proc. należnej deponentom kwoty. Kolejne 554 mln zł w postaci dotacji Fundusz oddał dziewięciu bankom, które wchłonęły niewypłacalne instytucje. Najdroższy był upadek SKOK-u Wołomin, który kosztował aż 2,2 mld zł.

4 lata i 13 instytucji
Finansowy bilans zamkniętych SKOK-ów opisuje serwis businessinsider.com.pl, który dotarł do odpowiedzi na interpelację poseł Izabeli Leszczyny z 13 września br. Portal przypomina, że afery związane ze SKOK-ami ciągną się od lat, a przywoływane wypłaty gwarancyjne BFG objęły jedynie 13 upadłych od 2014 r. instytucji.

Przykładów toksyczności i nieefektywności kas jest mnóstwo. Jednym z nich jest chociażby niedawny audyt w SKOK Jaworzno, który wykazał, że kasa wyjątkowo „nonszalancko” udzielała kredytów, co w efekcie zaprowadziło ją na skraj bankructwa.

W 2015 r. były minister finansów Mateusz Szczurek porównał SKOK-i do piramid finansowych. Kasa Krajowa pozwała go za to do sądu i zażądała przeprosin, jednak jak pisaliśmy w INNPoland.pl, sąd oddalił jej apelację.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.