Inne afery bledną w porównaniu ze SKOK-ami. Upadłe kasy kosztowały już miliardy złotych

SKOK-i pochłonęły już 4,9 miliarda złotych. Sam SKOK Wołomin kosztował 2,2 mld.
SKOK-i pochłonęły już 4,9 miliarda złotych. Sam SKOK Wołomin kosztował 2,2 mld. Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Liczba pokrzywdzonych w aferze GetBack - 10 tys. inwestorów. Liczba poszkodowanych przez upadłe SKOK-i - ok. 250 tys. osób od 2014 r. Odkąd Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) objął kasy gwarancjami, zbankrutowane instytucje pochłonęły już 4,9 mld zł.


Od 2013 r. BFG klientom upadłych SKOK-ów wypłacił 4,3 mld zł., co odpowiada 99 proc. należnej deponentom kwoty. Kolejne 554 mln zł w postaci dotacji Fundusz oddał dziewięciu bankom, które wchłonęły niewypłacalne instytucje. Najdroższy był upadek SKOK-u Wołomin, który kosztował aż 2,2 mld zł.

4 lata i 13 instytucji
Finansowy bilans zamkniętych SKOK-ów opisuje serwis businessinsider.com.pl, który dotarł do odpowiedzi na interpelację poseł Izabeli Leszczyny z 13 września br. Portal przypomina, że afery związane ze SKOK-ami ciągną się od lat, a przywoływane wypłaty gwarancyjne BFG objęły jedynie 13 upadłych od 2014 r. instytucji.

Przykładów toksyczności i nieefektywności kas jest mnóstwo. Jednym z nich jest chociażby niedawny audyt w SKOK Jaworzno, który wykazał, że kasa wyjątkowo „nonszalancko” udzielała kredytów, co w efekcie zaprowadziło ją na skraj bankructwa.

W 2015 r. były minister finansów Mateusz Szczurek porównał SKOK-i do piramid finansowych. Kasa Krajowa pozwała go za to do sądu i zażądała przeprosin, jednak jak pisaliśmy w INNPoland.pl, sąd oddalił jej apelację.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.