Wiemy, dlaczego pięć dużych banków przestało działać. Ujawniono przyczyny awarii

Dlaczego w kilku dużych bankach naraz doszło do awarii?
Dlaczego w kilku dużych bankach naraz doszło do awarii? Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wczorajsza poważna awaria pięciu dużych polskich banków naraz wywołała u części klientów wściekłość, u wielu szok i niedowierzanie. Niektórzy zaczęli się nawet zastanawiać, czy za niedrożnością systemów nie krył się przypadkiem zmasowany atak hakerski. Okazuje się, że wyjaśnienie jest o wiele bardziej prozaiczne.


Jak informowaliśmy na INNPoland.pl, usterki pojawiły się wczoraj około południa w bankach Pekao, ING Banku Śląskim, Alior Banku, Banku Millenium i BGŻ BNP Paribas. Doprowadzenie ich do stanu używalności zajęło dobrych kilka godzin, w ciągu których rzesze klientów zdążyło obsmarować strony instytucji na Facebooku i wysnuć teorie spiskowe dotyczące przyczyny awarii.

Przyczyny awarii banków
Adam Haertle z portalu zaufanatrzeciastrona.pl przekonuje jednak, że w usterkach próżno szukać sensacji, ponieważ ich powód był dużo bardziej przyziemny. Dzięki rozmowom z przedstawicielami banków i Związkiem Banków Polskich udało mu się ustalić rzeczywiste przyczyny awarii.

Systemy bankowe zawiodły, ponieważ święta są coraz bliżej, przez co zwiększa się liczba zakupów internetowych, co z kolei powoduje, że wolumen transakcji bankowych rośnie. Co więcej poniedziałek miał być ostatnim dniem dającym pewność, że zamówiona paczka do świąt dojdzie.


Dodatkowo w poniedziałki zbierają się nierozliczone podczas weekendu transakcje bankowe. Pech chciał, że tego dnia był również dziesiąty dzień miesiąca, czyli dzień opłaty składek ZUS oraz wypłata w wielu zakładach pracy.

Dziury w systemie
Jak podkreśla Haertle, jest to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dobra - bo polskie banki nie zostały zaatakowane przez obce siły. Zła - bo kilka przypadkowych czynników zupełnie położyło infrastrukturę kilku dużych polskich banków, co uwydatniło ich niedociągnięcia w tych kwestiach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.