Przygotuj się na podwyżki cen energii elektrycznej. Te urządzenia pożerają najwięcej prądu

To nie mit - tryb stand-by naprawdę zużywa prąd.
To nie mit - tryb stand-by naprawdę zużywa prąd. 123rf.com
Czy rekompensaty za prąd będą, czy nie, jedno jest pewne - podwyżki cen energii elektrycznej czekają nas na pewno. Do tego czasu można przyjrzeć się sprzętom w swoim domu, sprawdzić, które pobierają najwięcej prądu i wprowadzić energooszczędne zmiany.


Urządzenia z grzałką
Według portalu wysokienapiecie.pl sprzęty, które wręcz pożerają prąd to urządzenia AGD wyposażone w grzałki, czyli m.in. pralki, pralkosuszarki, zmywarki, piekarniki, tostery czy kuchenki. Nawet zwykły czajnik elektryczny ciągnie masę prądu - gotowanie dwóch litrów wody dziennie odpowiada prawie 250 kWh prądu rocznie.

Z tego powodu przy zakupie nowego sprzętu warto patrzeć na etykiety energetyczne, które pozwalają ocenić, ile prądu będzie zużywać w ciągu roku.

Wyłącz stand-by
Dużo energii zużywają też urządzenia nieużywane, a podłączone do gniazdek. W naszych domach nieustannie podłączone są pralki, piekarniki, komputery stacjonarne, radio, zasilacz do laptopa, ekspres do kawy czy modem WiFi. Jak wylicza portal, nieużywane sprzęty łącznie generują koszty nawet kilkuset złotych rocznie.

Energooszczędne są również świetlówki i listwy LED - zużywają osiem razy mniej prądu niż żarówki tradycyjne i pięć razy mniej niż halogenowe. Także najprostsze i najmniej kosztowe metody, o których niby każdy wie, ale nie wszyscy stosują, przyniosą oszczędności - chodzi o wyłączanie niepotrzebnego światła, podgrzewanie tylko tyle wody w czajniku, ile potrzeba i szybkie korzystanie z odkurzacza oraz żelazka.


Z drugiej strony trudno wprowadzać w swoim życiu energooszczędne zmiany, kiedy nasze władze nie świecą ekologicznym przykładem. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nasz prezydent Andrzej Duda energooszczędne żarówki uważa za zamach na demokrację.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby