Polscy emeryci mogą podziękować Ukraińcom. Dzięki imigrantom dostaną 500+

Wysokość świadczeń dla emerytów jest zależna od napływu imigrantów zarobkowych do Polski.
Wysokość świadczeń dla emerytów jest zależna od napływu imigrantów zarobkowych do Polski. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Okazuje się, że emeryci i imigranci mają ze sobą wiele wspólnego. To właśnie dzięki coraz większej grupie imigrantów pracujących w naszym kraju, polski emeryt, który zacznie emeryturę od drugiej połowy 2019 r., może dostać nawet o 500 zł rocznie wyższe świadczenie.


Według Marcina Lipki, głównego analityka portalu cinkciarz.pl, imigranci zarobkowi z Ukrainy, Białorusi czy krajów azjatyckich mają realny wpływ na nowo przyznane świadczenia emerytalne Polaków. – Wynika to wprost z ustawowej metody waloryzacji kapitału na nasze przyszłe świadczenie emerytalne – pisze.

Większe emerytury dla nowych emerytów
Jak zaznacza, całościowy efekt tego wpływu będzie widoczny od drugiej połowy 2019 r., kiedy w waloryzacjach kont emerytalnych zostaną uwzględnione wszystkie lata okresu największego napływu imigrantów.

Zgodnie z danymi NBP Ukraińcy zwiększyli całkowitą liczbę pracujących w Polsce o 0,8 proc. zarówno w 2016 r., jak i 2017 r. Podobny wzrost najprawdopodobniej utrzymał się również w 2018 r., jeśli weźmie się pod uwagę dane z ZUS.

Z tego wynika, że dzięki imigrantom liczba pracujących i płacących składkę emerytalną w Polsce w latach 2016-2018 zwiększy się o 2,5 proc. Choć ich zarobki są najpewniej niższe niż krajowa średnia, imigranci pracują więcej niż Polacy, co sprawia, że do ZUS wkładają tyle samo, co Polacy.

W związku z tym w trzy lata imigranci mogli zwiększyć fundusz emerytalny ZUS o ok. 2,5 proc. –  Ponieważ waloryzacja konta emerytalnego zależy od wzrostu realnego sumy przypisu składek, to imigranci wyraźnie zwiększą emerytury dla tych, którzy przejdą na świadczenie ZUS od lipca 2019 r. – pisze Lipka.

500+ od Ukraińca

Skąd w takim razie wzięło się dodatkowe 500 zł dla nowego emeryta? Otóż przynajmniej 80 proc. środków z kapitału statystycznego emeryta (który wynosi ok. 500 tys. zł) zgromadzonych jest w części kapitału początkowego i składek emerytalnych. Oznacza to, że współczynnik waloryzacji dla ok. 400 tys. zł zgromadzonych w ZUS jest zależy od wpływów imigrantów.


Napływający imigranci z ostatnich 3 lat zwiększają kapitał przeciętnego emeryta o ok. 10 tys. zł, a że średnia długość życia emeryta wynosi ok. 20 lat, daje to 500 zł więcej na jego roczne świadczenie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.