Nowe zasady składania PIT-ów i krótszy termin. Ludzie są przerażeni

Niemal połowa firm może nie zdążyć ze złożeniem dokumentów
Niemal połowa firm może nie zdążyć ze złożeniem dokumentów Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Co druga przebadana firma, zatrudniająca do 9 osób, nie jest gotowa na elektroniczną wysyłkę dokumentów do Urzędu Skarbowego. Uwaga – w nadchodzącym roku termin jest krótszy, niż zwykle. Trzeba to zrobić do końca stycznia.


Do tej pory PIT-y można było wysyłać o miesiąc dłużej, na dodatek pocztą tradycyjną. Teraz trzeba korzystać z drogi elektronicznej. Dla wielu małych firm będzie to więc pierwszy kontakt z przesyłaniem informacji o dochodach pracowników online. Na dodatek czasu jest coraz mniej.

Firma e-file zleciła w grudniu 2018 badanie i zweryfikowała gotowość firm na wdrożenie nowych przepisów. Niewielkie przedsiębiorstwa deklarują, że i to stanowi dla nich problem. Niemal połowa z nich (48 proc.) może nie zdążyć złożyć dokumentów. Wśród średnich firm kłopot z dotrzymaniem terminu może mieć co trzeci ankietowany pracodawca (33 proc.), a wśród dużych co dziesiąty (10 proc.).

Średnie i duże firmy także nie czują się w pełni gotowe. Nieprzygotowanie na tym polu deklaruje 36 proc. respondentów ze średnich (9-49 pracowników) i 18 proc. z dużych firm (50-249 pracowników).

Kary za brak PIT 11
Z badania wynika, że niemal co trzeci respondent (28 proc.) nie orientuje się w nadchodzących zmianach. 44 proc. deklaruje powierzchowną wiedzę, a jedynie 28 proc. jest doskonale poinformowanych. Zauważalna jest zależność między liczbą pracowników, a stanem wiedzy pracodawców. Wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych rośnie odsetek osób deklarujących dobry poziom wiedzy na temat zmian.


Przygotowane przez e-file badanie dostarcza alarmujących wniosków – znaczna część firm nie jest gotowa zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami dotyczącymi PIT-11, a więc ryzykuje karę grzywny. Co więcej, nie ma możliwości, by PIT-u w ogóle nie złożyć. Jest to ustawowy obowiązek pracodawcy i Urząd Skarbowy ostatecznie zawsze się o niego upomni.

Warto też pamiętać o tym, że prawo do karania przedsiębiorców zyskał też UOKiK, może nałożyć na nich grzywny sięgające 5 mln złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.