Poseł chce likwidacji progów zwalniających. Są groźne i trują ludzi – twierdzi

Progi zwalniające to anachronizm - powodują hałas i zanieczyszczenia
Progi zwalniające to anachronizm - powodują hałas i zanieczyszczenia Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Śpiący policjant, łamacz amortyzatorów – kierowcy różnie określają progi zwalniające. Ale chyba nie ma nikogo, kto by je lubił. Stawiane są wbrew zdrowemu rozsądkowi i normom, często zbyt wysokie i strome, by pokonać je z przepisową prędkością. Może w końcu znikną.


W sprawie progów postanowił zainterweniować poseł PO Józef Lassota. Przekonuje on, że stwarzają on zagrożenie i zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.

Lassota nie neguje faktu, że progi są skuteczne w ochronie pieszych przez zbyt szybko jadącymi kierowcami, ale mają też szereg wad.

Te zaś zna każdy kierowca. Cytowany przez TVN24BiS.pl Lassota zaznacza, że progi zwalniające "generują wibrację i hałas, narażają zdrowie mieszkańców, kierowców i bezpieczeństwo pasażerów karetek pogotowia, w zimie utrudniają odśnieżanie, a także niszczą auta (m.in. zawieszenie pojazdów, przedwczesne zużycie amortyzatorów, hamulców, drążków i wahaczy)."

Progi gorsze od spalin
Pisaliśmy już w INNPoland.pl o tym, że progi zwalniające mają istotny wpływ na groźne zanieczyszczenia. Biorą się one ze ścieranych nadmiernie hamulców i opon oraz przyspieszania po przejechaniu progu.

Poseł skierował interpelację do ministra infrastruktury, w której zauważa, że progi zwalniające mogą być niebezpieczne i namawia do innych metod zwalniania ruchu.

Jak wskazuje w interpelacji na Zachodzie zamiast progów zwalniających coraz częściej stosuje się zwężenia dróg lub szykany, które trzeba omijać.

– Może w Polsce takie rozwiązania również zdałyby egzamin – sugeruje poseł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.