Poseł chce likwidacji progów zwalniających. Są groźne i trują ludzi – twierdzi

Progi zwalniające to anachronizm - powodują hałas i zanieczyszczenia
Progi zwalniające to anachronizm - powodują hałas i zanieczyszczenia Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Śpiący policjant, łamacz amortyzatorów – kierowcy różnie określają progi zwalniające. Ale chyba nie ma nikogo, kto by je lubił. Stawiane są wbrew zdrowemu rozsądkowi i normom, często zbyt wysokie i strome, by pokonać je z przepisową prędkością. Może w końcu znikną.

W sprawie progów postanowił zainterweniować poseł PO Józef Lassota. Przekonuje on, że stwarzają on zagrożenie i zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.

Lassota nie neguje faktu, że progi są skuteczne w ochronie pieszych przez zbyt szybko jadącymi kierowcami, ale mają też szereg wad.

Te zaś zna każdy kierowca. Cytowany przez TVN24BiS.pl Lassota zaznacza, że progi zwalniające "generują wibrację i hałas, narażają zdrowie mieszkańców, kierowców i bezpieczeństwo pasażerów karetek pogotowia, w zimie utrudniają odśnieżanie, a także niszczą auta (m.in. zawieszenie pojazdów, przedwczesne zużycie amortyzatorów, hamulców, drążków i wahaczy)."

Progi gorsze od spalin
Pisaliśmy już w INNPoland.pl o tym, że progi zwalniające mają istotny wpływ na groźne zanieczyszczenia. Biorą się one ze ścieranych nadmiernie hamulców i opon oraz przyspieszania po przejechaniu progu.

Poseł skierował interpelację do ministra infrastruktury, w której zauważa, że progi zwalniające mogą być niebezpieczne i namawia do innych metod zwalniania ruchu.

Jak wskazuje w interpelacji na Zachodzie zamiast progów zwalniających coraz częściej stosuje się zwężenia dróg lub szykany, które trzeba omijać.

– Może w Polsce takie rozwiązania również zdałyby egzamin – sugeruje poseł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.