Do polskiej kliniki lgną pacjencji z całego świata. Łóżek jest osiem, w kolejce czeka 800 chorych

Klinika "Budzik" jest oblegana przez pacjentów z całego świata.
Klinika "Budzik" jest oblegana przez pacjentów z całego świata. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Olsztyńska klinika „Budzik” od dwóch lat zajmuje się wybudzaniem osób w śpiączkach. Proces jest długotrwały - w tym okresie w placówce udało się wybudzić zaledwie 10 osób. Tymczasem lista pacjentów jest bardzo długa, a do kliniki zgłaszają się rodziny pacjentów z całego świata z prośbą o pomoc.


Ponad 800 osób w śpiączce czeka w kolejce na leczenie w klinice olsztyńskiego oddziału kliniki „Budzik”. W placówce jest zaś tylko osiem łóżek, zatem potrzebujący oczekują na swoją kolej w domach lub w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Za mało specjalistów
Jak przyznaje dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg i dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie, przy którym działa klinika, specjalistów zajmujących się osobami w śpiączkach jest zdecydowanie zbyt mało. Nie chodzi tylko o Polskę - do olsztyńskiej placówki zgłaszają się rodziny pacjentów z całego świata.

– W ostatnim czasie wpłynęły takie prośby między innymi z Brazylii, z Los Angeles, bardzo wiele próśb mamy z Niemiec, Rosji czy z Ukrainy. Służymy radą czy konsultacjami, ale leczyć osób z zagranicy nie możemy – powiedział w rozmowie z PAP dr Grabarczyk.


Lekarze z Olsztyna pragną, by w ich klinice stanęło kolejnych 6 łóżek dla potrzebujących pacjentów. Potrzebują na to ok. pół mln zł.

Pomoc, jaką dostarcza klinika „Budzik” i fundacja Ewy Błaszczyk Akogo? osobom w śpiączce, jest niepodważalna. W zeszłym roku klinice zmagała się z kolejnym problemem - jeden z fizjoterapeutów okazał się pedofilem. Jak pisał Tomasz Ławnicki z naTemat.pl, winnego skazano na 7 lat więzienia i dożywotni zakaz pracy z małoletnimi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.