Ten raport daje do myślenia. Potwierdzono, że towary w Polsce są gorszej jakości

Polskie produkty są często gorszej jakości niż niemieckie – wykazało najnowsze badanie NIK.
Polskie produkty są często gorszej jakości niż niemieckie – wykazało najnowsze badanie NIK. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Światowe koncerny spożywcze wpuszczają na polski rynek produkty o niskiej jakości, a część z nich nie spełnia norm – pisze piątkowa „Rzeczpospolita” powołując się na najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Towary w Polsce często mają inny, gorszy skład niż u naszych zachodnich sąsiadów.


NIK wzięła pod lupę działania wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w latach 2014-2017, które przeprowadziły w tym czasie łącznie 48 tys. kontroli, głównie artykułów rolno-spożywczych.

Gorsza jakość
Wyniki prześwietlenia okazały się porażające. – Testy wyrobów z rynku polskiego i zachodnioeuropejskiego wykazały podwójną jakość produktów, czego dowiedzieliśmy się dzięki Inspekcji Handlowej – przyznaje w rozmowie z „Rz” Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Aż 38 proc. pobranych partii produktów z prawie połowy zbadanych placówek nie spełniało norm i dyrektyw. W przypadku żywności zakwestionowano co piątą partię towaru w 60 proc. sklepów.

Wątpliwy jest również poziom jakości towarów dostarczanych na polski rynek. Według analizy porównawczej towarów w Polsce i Niemczech zleconej Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przez NIK, aż 101 par produktów aż 12 miało „istotne różnice”. Polskie towary miały często niższą jakość.

– Chipsy paprykowe Crunchips były smażone na oleju palmowym i zawierały glutaminian monosodowy oraz miały wyższą zawartość tłuszczu. Tymczasem niemieckie chipsy smażone były na oleju słonecznikowym, bez wzmacniacza smaku – pisze NIK w raporcie.

Słabsze i droższe
A to dopiero jeden przykład. Czekolady dla Polaków miały też mniej orzechów, ciastka - mniejszą gramaturę i jednocześnie większe opakowanie, a kawa była słabsza. Tylko w dwóch przypadkach produkty na nasz rynek miały lepszy skład, m.in. czekolada Milka Oreo zawierała mniej tłuszczu kakaowego i miała lepszą jakość.


Całości dopełnia fakt, że za produkty słabszej jakości Polak niejednokrotnie musiał zapłacić więcej od Niemca. Badanie dowodzi, że aż 22 produkty były u nas droższe niż w Niemczech. Jednak UOKiK zastrzega, by wyciągać z tego daleko idące wnioski, bo próba była zbyt mała.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)