Od Nowego Roku w Polsce pojawi się 10 nowych miast. Jedno znacie z Koziołka Matołka

Pacanów, miasto kojarzone z legendarnym Koziołkiem Matołkiem, miał już wcześniej prawa miejskie. 1 stycznia 2019 r. je odzyska.
Pacanów, miasto kojarzone z legendarnym Koziołkiem Matołkiem, miał już wcześniej prawa miejskie. 1 stycznia 2019 r. je odzyska. Fot. Jarosław Kubalski / AG
Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce pojawią się nowe miasta. Oczywiście nie zostaną wybudowane od zera - rząd podjął decyzję o przyznaniu bądź przywróceniu praw miejskich dziesięciu istniejącym już miejscowościom. Zaś uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. z większym prestiżem.


Wsie otrzymają status miasta
Statusem miasta od Nowego Roku będą się cieszyć: Koszyce w woj. małopolskim, Lubowidz w woj. mazowieckim, Wielbark w woj. warmińsko-mazurskim, a także Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów w woj. świętokrzyskim.

Jak podaje portal businessinsider.com.pl, oznacza to, że w przyszłym roku w Polsce będzie już 940 miast. Zaś uzyskanie statusu miasta wiąże się z większym prestiżem dla miejscowości oraz jej zmianą wizerunkową.

To pozytywne wieści, szczególnie w świetle niedawnego raportu Najwyższej Izbie Kontroli o przyszłości innych dziesięciu polskich miast. Instytucja prześwietliła pod kątem zmian gospodarczych Białystok, Białą Podlaską, Chełm, Łódź, Łomżę, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Zgierz oraz Żory i alarmuje, że negatywne zmiany mogą tam znów się pojawić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.