Polacy uważają, że straszenie globalnym ociepleniem to bujda na resorach. Najlepsze humory mają młodzi

Skutki globalnego ocieplenia -  ponad połowa Polaków nie wierzy, by globalne ocieplenie doprowadziło do katastrofy klimatycznej
Skutki globalnego ocieplenia - ponad połowa Polaków nie wierzy, by globalne ocieplenie doprowadziło do katastrofy klimatycznej 123rf.com/Prudencio Alvarez/zdjęcie seryjne
Czy globalne ocieplenie doprowadzi w najbliższych dekadach do katastrofy klimatycznej? Wśród ludzi nauki panuje w tej sprawie niemal konsensus. Polacy rozpraszają jednak te obawy. Z nowego sondażu wynika, że uważamy alarmistyczne zapowiedzi za mocno przesadzone.


Tuż po zakończeniu szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach OKO.press postanowiło przy pomocy sondażowni Ipsos zapytać Polaków o obawy związane z globalnym ociepleniem. I okazało się, że te nie wydaje nam się szczególnie straszne.

Ankietowani zostali zapytani, czy zgadzają się z tezą, że: „W najbliższych dekadach światu grozi katastrofa spowodowana globalnym ociepleniem”. 51 proc. stwierdziło, że… to przesada. Ze stwierdzeniem zgodziło się natomiast 44 proc. badanych.

Największym optymizmem w kwestii naszej przyszłości wykazują się młodzi. Wśród respondentów między 18 a 29 rokiem życia katastrofy obawia się tylko 37 proc. Później odsetek nieco rośnie. W przedziale 30-39 lat „tak” odpowiada 42 proc., w przedziale 40-49 – 52 proc., by później znów zlecieć w dół (50-59 lat – 40 proc., 60+ - 47 proc.).

Globalne ocieplenie – stanowisko naukowców
W kwestii wpływu człowiek na globalne ocieplenie naukowcy są praktycznie zgodni. Liczba artykułów w czasopismach naukowych, które zaprzeczałyby temu związkowi jest znikoma – mowa tu w zasadzie o pojedynczych publikacjach w skali roku. Jednocześnie 97 proc. klimatologów jest zdania, że temperatura na Ziemi rośnie wskutek działań człowieka.


Skutki tego procesu dostrzega się również w Polsce. Mówi o nich nieco przemilczany rządowy raport „Polityka ekologiczna państwa 2030”. Dowiadujemy się z niego, że na terenie naszego kraju pojawią się dwa ekstrema jednocześnie. Z jednej strony województwo łódzkie zacznie „pustynnieć” („Szacuje się, że na 90 proc. terytorium województwa łódzkiego już teraz istnieje zagrożenie wystąpienia opadów poniżej 400 mm rocznie”), a „poważne zagrożenie suszą” pojawi się na Kujawach, Pojezierzu Dobrzyńskim i Chełmińskim. Miasta dotknie natomiast fala upałów.

Jednym z największych pesymistów w kwestii przyszłości naszej planety jest prof. dr hab. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” fizyk powiedział, że proces wymierania naszego gatunku już w 2050 r. będzie się dziać na wielką skalę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.