Donald Tusk miał "namawiać do OLT Express". Linie te były częścią piramidy finansowej Amber Gold

Inauguracja połączenia Kraków-Bydgoszcz, realizowanego przez OLT Express. Cztery tygodnie później firma ogłosiła upadłość.
Inauguracja połączenia Kraków-Bydgoszcz, realizowanego przez OLT Express. Cztery tygodnie później firma ogłosiła upadłość. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Choć do publikacji raportu komisji śledczej ds. Amber Gold zostało kilka miesięcy, przed jej członkami może się jeszcze przewinąć kilka osób. Wśród nich także tajemniczy „wysoki rangą urzędnik publiczny”, który w programie „Alarm” w TVP stwierdził, że były premier Donald Tusk „namawiał go do OLT Express”. W ten sposób powrócił temat linii lotniczych, które stworzono w ramach piramidy finansowej Amber Gold.


Zgodnie z powszechnym mniemaniem z okresu, w którym upadała firma Amber Gold, spółka OLT Express i należące do niej linie OLT miały być mechanizmem, za pomocą którego „mnożono straty”: linie miały posłużyć za wymówkę dla bankructwa Amber Gold, „nieudaną, kapitałochłonną inwestycję” Marcina P.

W trakcie wieloletniego śledztwa doliczono się 350 mln złotych, jakie Amber Gold miał wpompować w OLT Express (klienci piramidy stracili w sumie 800 mln zł).

Historia OLT Express
Wiele faktów potwierdza tę – być może uproszczoną – wersję wydarzeń. Firma OLT Express powstała w 2011 roku, a działalność rozpoczęła w kwietniu następnego roku – na bazie trzech wykupionych naprędce, drobnych przewoźników. W tym samym czasie trwała intensywna kampania reklamowa, od internetu po stacje telewizyjne, w której namawiano Polaków do latania niewielką, liczącą 13 maszyn, flotą OLT.

Jednak z jej usług skorzystali nieliczni, bowiem samoloty spółek OLT Express Poland i OLT Express Regional zostały uziemione już w lipcu, po zaledwie czterech miesiącach działalności. Już 31 lipca w sądzie wylądował wniosek menedżerów linii o upadłość. Dwa tygodnie później to samo zrobiła firma Amber Gold.


W trakcie dotychczasowych przesłuchań przed sejmową komisją ds. Amber Gold pojawiła się też teza, że OLT Express „grało na wykończenie LOT”: mianowicie, należący do piramidy finansowej przewoźnik miał „grać na wykończenie” polskich narodowych linii, by „przejąć ich rynek”. Tyle że taka wersja zakładałaby, że OLT Express powstały po coś więcej niż tylko „wypranie” pieniędzy z piramidy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.