Ważny precedens prawny. Sąd zamroził cenę energii na poziomie sprzed podwyżki

Zgodnie z przyjętą pod koniec grudnia ustawą, powstanie specjalny fundusz, który ma rekompensować dostawcom energii różnice w cenach.
Zgodnie z przyjętą pod koniec grudnia ustawą, powstanie specjalny fundusz, który ma rekompensować dostawcom energii różnice w cenach. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Aż 200 tysięcy złotych miesięcznie – tyle miała dodatkowo wysupłać firma, której przypadek opisuje „Puls Biznesu”, na rachunki za energię elektryczną według nowych stawek. Przedsiębiorstwo zdecydowało się na desperacki krok: poszło do sądu, by uzyskać „zamrożenie” poprzedniej stawki – przynajmniej na czas procesu.


Gazeta doradza firmom, by po otrzymaniu informacji o podwyżce ceny – a takie informacje o wzroście stawek o 40 do 80 proc. otrzymywał biznes w ostatnich miesiącach – sprawdzały, czy podwyżki są zgodne z umową.

Zakonserwowaliśmy sprzedaż
Przedsiębiorcy mają w takich sytuacjach dodatkową opcję: mogą pójść do sądu. „Puls Biznesu” opisuje przypadek firmy, która już we wrześniu dostała decyzję dostawcy energii o podniesieniu stawki o 80 proc., czyli o jakieś 200 tys. zł miesięcznie. Spółka zgłosiła się do kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, która poprowadziła jej sprawę w sądzie.

Sąd poszedł firmie na rękę. – Wnieśliśmy o udzielenie zabezpieczenia i otrzymaliśmy je – powiedział „Pulsowi Biznesu” Jan Sakławski, prawnik z wspomnianej kancelarii. – W ramach zabezpieczenia zakonserwowaliśmy klientowi na cały czas trwania sporu sprzedaż energii po stawce poprzedzającej podwyższenie – dodał.

Teoretycznie, na mocy przyjętej w ostatnich dniach grudnia ustawy, mającej zahamować podwyżki cen prądu, powstanie też specjalny fundusz, który zrekompensuje dostawcom energii rezygnację z podwyżek. Fundusz ma dysponować 4 mld złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy