Jest reakcja Komisji Europejskiej w sprawie cen prądu w Polsce. Chcą oficjalnej notyfikacji

Debata nad ustawą zawierającą rozwiązania mające niwelować skutki podwyżek cen energii.
Debata nad ustawą zawierającą rozwiązania mające niwelować skutki podwyżek cen energii. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach o charakterze pomocy publicznej przed ich wdrożeniem – podkreśliła rzeczniczka KE, Mina Andreeva w oświadczeniu dotyczącym ustawy, mającej niwelować skutki podwyżek cen energii.

– Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, a tego byśmy oczekiwali – dodaje Andreeva. W ten sposób Komisja Europejska najwyraźniej robi unik, czekając na informacje i uzasadnienie podjętych przez polski rząd kroków.

Akcyza i opłata przejściowa
Chodzi, rzecz jasna, o ustawę, która ma niwelować skutki podwyżek cen energii. Na mocy nowych przepisów obniżona zostaje akcyza oraz tzw. opłata przejściowa, powołane zostaną też fundusze mające refundować dostawcom energii straty wywołane poprzez konieczność utrzymania dotychczasowych cen oraz służyć do dofinansowania projektów nowych niskoemisyjnych źródeł energii i modernizacji dotychczasowych.

Część ekspertów zajmujących się rynkiem energii przestrzega, że władze unijne mogą uznać rozwiązania zawarte w ustawie za sprzeczne z unijnym prawodawstwem. Stanowisko Komisji Europejskiej może jeszcze zmienić reguły gry i dlatego jest z niepokojem wyczekiwane, zarówno przez rząd, jak i koncerny energetyczne. Najwyraźniej trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.