Jest reakcja Komisji Europejskiej w sprawie cen prądu w Polsce. Chcą oficjalnej notyfikacji

Debata nad ustawą zawierającą rozwiązania mające niwelować skutki podwyżek cen energii.
Debata nad ustawą zawierającą rozwiązania mające niwelować skutki podwyżek cen energii. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach o charakterze pomocy publicznej przed ich wdrożeniem – podkreśliła rzeczniczka KE, Mina Andreeva w oświadczeniu dotyczącym ustawy, mającej niwelować skutki podwyżek cen energii.


– Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, a tego byśmy oczekiwali – dodaje Andreeva. W ten sposób Komisja Europejska najwyraźniej robi unik, czekając na informacje i uzasadnienie podjętych przez polski rząd kroków.

Akcyza i opłata przejściowa
Chodzi, rzecz jasna, o ustawę, która ma niwelować skutki podwyżek cen energii. Na mocy nowych przepisów obniżona zostaje akcyza oraz tzw. opłata przejściowa, powołane zostaną też fundusze mające refundować dostawcom energii straty wywołane poprzez konieczność utrzymania dotychczasowych cen oraz służyć do dofinansowania projektów nowych niskoemisyjnych źródeł energii i modernizacji dotychczasowych.

Część ekspertów zajmujących się rynkiem energii przestrzega, że władze unijne mogą uznać rozwiązania zawarte w ustawie za sprzeczne z unijnym prawodawstwem. Stanowisko Komisji Europejskiej może jeszcze zmienić reguły gry i dlatego jest z niepokojem wyczekiwane, zarówno przez rząd, jak i koncerny energetyczne. Najwyraźniej trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.