Chcą odciąć Kościołowi napływ gotówki z budżetu państwa. Ruszają ze zbiórką podpisów

Projekt ustawy proponowanej przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zakończenie finansowania Kościoła z budżetu państwa.
Projekt ustawy proponowanej przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zakończenie finansowania Kościoła z budżetu państwa. Flickr.com / Roman Catholic Archdioces / CC BY-ND 2.0
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy rozdzielającej Kościół od państwa, która zakłada m.in. odcięcie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchowych z budżetu państwa. Właśnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją.


– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeżeli mamy być krajem demokratycznym, równych praw i szans, pewne relacje trzeba przebudować, przemodelować –stwierdziła Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy podczas briefingu prasowego przed Sejmem.

Niezdrowe relacje
Nowacka podkreśliła, że obecne relacje między państwem polskim a Kościołem nie są zdrowe - kościół próbuje ingerować w życie polityczne, wpływając na polityków i mówiąc im, jak mają procedować prawo. Projekt Inicjatywy Polskiej uważa zatem za pierwszy etap rozdziału Kościoła od państwa.

Propozycją pomysłodawców ustawy jest, aby religię w szkole finansowały związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole”. Dodatkowo religia wpisana byłaby na listę zajęć dodatkowych. Ważnym założeniem proponowanym przez Inicjatywę jest również pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego, czyli ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla księży i duchownych finansowanych dotychczas z budżetu państwa.

Jak się nie uda, ruszą z inicjatywą obywatelską
Podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy będą zbierane do 20 lutego. Po tym czasie dokument zostanie złożony w Sejmie. Jeśli komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku, to Inicjatywa Polska zamierza ruszyć z projektem obywatelskim.


Jak wynika z najnowszego sprawozdania NIK, w 2017 r. padł rekord w kwocie, jaką państwo przeznaczyło na Fundusz Kościelny. Ubiegłoroczne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży oraz duchownych pochłonęły niemal 159 mln zł z budżetu państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.