Chcą odciąć Kościołowi napływ gotówki z budżetu państwa. Ruszają ze zbiórką podpisów

Projekt ustawy proponowanej przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zakończenie finansowania Kościoła z budżetu państwa.
Projekt ustawy proponowanej przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zakończenie finansowania Kościoła z budżetu państwa. Flickr.com / Roman Catholic Archdioces / CC BY-ND 2.0
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy rozdzielającej Kościół od państwa, która zakłada m.in. odcięcie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchowych z budżetu państwa. Właśnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją.


– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeżeli mamy być krajem demokratycznym, równych praw i szans, pewne relacje trzeba przebudować, przemodelować –stwierdziła Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy podczas briefingu prasowego przed Sejmem.

Niezdrowe relacje
Nowacka podkreśliła, że obecne relacje między państwem polskim a Kościołem nie są zdrowe - kościół próbuje ingerować w życie polityczne, wpływając na polityków i mówiąc im, jak mają procedować prawo. Projekt Inicjatywy Polskiej uważa zatem za pierwszy etap rozdziału Kościoła od państwa.

Propozycją pomysłodawców ustawy jest, aby religię w szkole finansowały związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole”. Dodatkowo religia wpisana byłaby na listę zajęć dodatkowych. Ważnym założeniem proponowanym przez Inicjatywę jest również pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego, czyli ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla księży i duchownych finansowanych dotychczas z budżetu państwa.

Jak się nie uda, ruszą z inicjatywą obywatelską
Podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy będą zbierane do 20 lutego. Po tym czasie dokument zostanie złożony w Sejmie. Jeśli komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku, to Inicjatywa Polska zamierza ruszyć z projektem obywatelskim.


Jak wynika z najnowszego sprawozdania NIK, w 2017 r. padł rekord w kwocie, jaką państwo przeznaczyło na Fundusz Kościelny. Ubiegłoroczne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży oraz duchownych pochłonęły niemal 159 mln zł z budżetu państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.