Odkryli, na co idą pieniądze na walkę ze smogiem. "Ogródki kościelne, geotermy i drogi"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z roku na rok zmniejsza wydatki przeznaczone na ochronę powietrza.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z roku na rok zmniejsza wydatki przeznaczone na ochronę powietrza. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Wprawdzie środki na rachunkach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z roku na rok są coraz większe, ale wydatki tej instytucji na poprawę stanu powietrza - coraz niższe. Według najnowszego raportu NIK w pierwszym półroczu 2017 r. na walkę ze smogiem Fundusz wydał 210 mln zł z 6,5 mld zł zgromadzonych na koncie. Reszta poszła na "ogródki kościelne, geotermy i drogi", jak pisze "Gazeta Wyborcza".


Dziennik dotarł do najnowszego raportu NIK. Wynika z niego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ), który według swojej misji powinien wspierać działania na rzecz środowiska, już w pierwszej połowie 2017 r. zgromadził prawie 6,5 mld zł na swoim rachunku. Z tej sumy tylko 210 mln zł przeznaczono na poprawę jakości powietrza.

Wydatki w zeszłych latach
W porównaniu do zeszłych lat jest to wyjątkowo mało. W 2014 r. z 4,2 mld zł uzbieranych na rachunkach NFOŚ przeznaczono 1,2 mld zł na ochronę powietrza. W 2015 r. Z 4,2 mld zł wydano 1,3 mld na ten cel.

Zamiany przynosi rok 2016, kiedy ze zgromadzonych ponad 5 mld zł ochrona powietrza pochłonęła tylko 722 mln zł. Jednak NFOŚ wydał wtedy 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych, 5 mln zł na remonty i budowę terenów zielonych wokół budynków o charakterze „kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym”.

To jednak nie wszystkie budzące zastrzeżenia wydatki NFOŚ. W tym samym roku Fundusz w ramach programu walki ze smogiem przeznaczył 1 mld zł na geotermię i modernizację ciepłowni geotermalnych. Znalazło się także 500 mln zł na dofinansowanie termomodernizacji, zaś o pieniądze mogły się starać wyłącznie szpitale, zakłady opiekuńczo lecznicze, kościoły, hospicja, muzea, akademiki, związki wyznaniowe i kościelne zasoby prawne.


Drogi i domy
Od przyszłego roku NFOŚ będzie również dofinansowywał Fundusz Dróg Samorządowych (14 mld zł w ciągu 10 lat) oraz państwową spółkę Polskie Domy Drewniane (2 mld zł).

Jak to wszystko ma się do ochrony przyrody i powietrza? Niestety, nie jest to jasne. Wiadomo jednak, że rok 2017 jest dla NFOŚ rekordowy pod względem uzbieranych funduszy - przez ten czas na rachunek Funduszu wpłynęło ponad 12 mld zł.

Puszcza.tv
NFOŚ jest również fundatorem portalu Puszcza.tv, należącego do Tomasza Sakiewicza, piewcy „dobrej zmiany”. Serwis otrzymał od państwowej spółki 7 mln zł, aby transmitować na żywo lasy Puszczy Białowieskiej. Jednak jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, większość filmów nie została obejrzana ani razu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.