Odkryli, na co idą pieniądze na walkę ze smogiem. "Ogródki kościelne, geotermy i drogi"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z roku na rok zmniejsza wydatki przeznaczone na ochronę powietrza.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z roku na rok zmniejsza wydatki przeznaczone na ochronę powietrza. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Wprawdzie środki na rachunkach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z roku na rok są coraz większe, ale wydatki tej instytucji na poprawę stanu powietrza - coraz niższe. Według najnowszego raportu NIK w pierwszym półroczu 2017 r. na walkę ze smogiem Fundusz wydał 210 mln zł z 6,5 mld zł zgromadzonych na koncie. Reszta poszła na "ogródki kościelne, geotermy i drogi", jak pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik dotarł do najnowszego raportu NIK. Wynika z niego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ), który według swojej misji powinien wspierać działania na rzecz środowiska, już w pierwszej połowie 2017 r. zgromadził prawie 6,5 mld zł na swoim rachunku. Z tej sumy tylko 210 mln zł przeznaczono na poprawę jakości powietrza.

Wydatki w zeszłych latach
W porównaniu do zeszłych lat jest to wyjątkowo mało. W 2014 r. z 4,2 mld zł uzbieranych na rachunkach NFOŚ przeznaczono 1,2 mld zł na ochronę powietrza. W 2015 r. Z 4,2 mld zł wydano 1,3 mld na ten cel.

Zamiany przynosi rok 2016, kiedy ze zgromadzonych ponad 5 mld zł ochrona powietrza pochłonęła tylko 722 mln zł. Jednak NFOŚ wydał wtedy 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych, 5 mln zł na remonty i budowę terenów zielonych wokół budynków o charakterze „kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym”.

To jednak nie wszystkie budzące zastrzeżenia wydatki NFOŚ. W tym samym roku Fundusz w ramach programu walki ze smogiem przeznaczył 1 mld zł na geotermię i modernizację ciepłowni geotermalnych. Znalazło się także 500 mln zł na dofinansowanie termomodernizacji, zaś o pieniądze mogły się starać wyłącznie szpitale, zakłady opiekuńczo lecznicze, kościoły, hospicja, muzea, akademiki, związki wyznaniowe i kościelne zasoby prawne.


Drogi i domy
Od przyszłego roku NFOŚ będzie również dofinansowywał Fundusz Dróg Samorządowych (14 mld zł w ciągu 10 lat) oraz państwową spółkę Polskie Domy Drewniane (2 mld zł).

Jak to wszystko ma się do ochrony przyrody i powietrza? Niestety, nie jest to jasne. Wiadomo jednak, że rok 2017 jest dla NFOŚ rekordowy pod względem uzbieranych funduszy - przez ten czas na rachunek Funduszu wpłynęło ponad 12 mld zł.

Puszcza.tv
NFOŚ jest również fundatorem portalu Puszcza.tv, należącego do Tomasza Sakiewicza, piewcy „dobrej zmiany”. Serwis otrzymał od państwowej spółki 7 mln zł, aby transmitować na żywo lasy Puszczy Białowieskiej. Jednak jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, większość filmów nie została obejrzana ani razu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.