Polskie kopalnie nie wyrabiają. Robimy sobie ciepło, prąd i smog z rosyjskiego węgla

Polska powoli uzależnia się od rosyjskiego węgla
Polska powoli uzależnia się od rosyjskiego węgla Foto: 123rf.com
Już nawet państwowe elektrownie i elektrociepłownie wykorzystują węgiel z Rosji. Okazuje się, że nasze kopalnie nie dają rady zaspokoić nawet wewnętrznego popytu. Import z Rosji rośnie i bije kolejne rekordy.


Węgiel z Rosji w Polsce
Nawet 18-19 mln ton węgla ściągnięto do Polski w zeszłym roku. Aż 70 proc. tego surowca pochodzi z Rosji. Węgiel ze wschodu nie dość, że jest tańszy, to na dodatek lepszy od polskiego. Mimo wszystko lepiej byłoby się od niego nie uzależniać.

Ale chyba nie ma wyjścia. Polskie kopalnie realizują plany wydobycia, ale na najniższych możliwych poziomach – czyli według pesymistycznych prognoz. Braki na rynku uzupełnia się na bieżąco zakupami z innych krajów. Część węgla przyjeżdża do nas z Ameryki Południowej i Północnej, ale dominuje bezsiarkowy węgiel z Rosji.

Nawet kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne PGE i Tauron wykorzystują już wschodni surowiec – ustalił DGP. Polskie kopalnie zmniejszają tymczasem wydobycie, tylko jedna z nich (Bogdanka) zapowiedziała, że dostarczy na rynek więcej, niż planowała (o 0,4 mln ton).


Węgiel z Rosji przyjeżdża do nas w ciągu 2-3 tygodni od zamówienia. Na statek z węglem trzeba czekać 5-6 tygodni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.