Polskie kopalnie nie wyrabiają. Robimy sobie ciepło, prąd i smog z rosyjskiego węgla

Polska powoli uzależnia się od rosyjskiego węgla
Polska powoli uzależnia się od rosyjskiego węgla Foto: 123rf.com
Już nawet państwowe elektrownie i elektrociepłownie wykorzystują węgiel z Rosji. Okazuje się, że nasze kopalnie nie dają rady zaspokoić nawet wewnętrznego popytu. Import z Rosji rośnie i bije kolejne rekordy.


Węgiel z Rosji w Polsce
Nawet 18-19 mln ton węgla ściągnięto do Polski w zeszłym roku. Aż 70 proc. tego surowca pochodzi z Rosji. Węgiel ze wschodu nie dość, że jest tańszy, to na dodatek lepszy od polskiego. Mimo wszystko lepiej byłoby się od niego nie uzależniać.

Ale chyba nie ma wyjścia. Polskie kopalnie realizują plany wydobycia, ale na najniższych możliwych poziomach – czyli według pesymistycznych prognoz. Braki na rynku uzupełnia się na bieżąco zakupami z innych krajów. Część węgla przyjeżdża do nas z Ameryki Południowej i Północnej, ale dominuje bezsiarkowy węgiel z Rosji.

Nawet kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne PGE i Tauron wykorzystują już wschodni surowiec – ustalił DGP. Polskie kopalnie zmniejszają tymczasem wydobycie, tylko jedna z nich (Bogdanka) zapowiedziała, że dostarczy na rynek więcej, niż planowała (o 0,4 mln ton).


Węgiel z Rosji przyjeżdża do nas w ciągu 2-3 tygodni od zamówienia. Na statek z węglem trzeba czekać 5-6 tygodni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.