Pozorny cud nad dystrybutorem. W cenie paliw jest nowy podatek, a mimo to – benzyna i ropa są tańsze

Ceny paliw na stacjach spadają od kilku tygodni. W połowie grudnia były o kilka groszy wyższe niż obecnie. To efekt redukowania wygórowanych marży z poprzednich miesięcy.
Ceny paliw na stacjach spadają od kilku tygodni. W połowie grudnia były o kilka groszy wyższe niż obecnie. To efekt redukowania wygórowanych marży z poprzednich miesięcy. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
OPEC ograniczyło wydobycie, co podbiło ceny paliw na rynkach światowych. Mało tego, od początku roku rząd ściąga nowy podatek, tzw. opłatę emisyjną. Mimo to paliwo tanieje. Wytłumaczenie tego pozornego paradoksu jest tylko jedno: jeszcze kilka miesięcy temu sprzedawcy zdzierali z nas ponad miarę.


4,78 zł za litr benzyny 95 oktanów i 5,03 zł za litr oleju napędowego – takie stawki odnotowała z końcem mijającego tygodnia firma analityczna BM Reflex, której analizę cytuje wyborcza.pl. W obu przypadkach cena była o kilka groszy niższa niż tydzień wcześniej. I to nie koniec. – W najbliższych dniach należy się spodziewać dalszych obniżek – dowodził prezes Orlenu, Daniel Obajtek, w rozmowie z PAP kilka dni temu.

Cena spada w ten sposób już od kilku tygodni, pomimo podwyżek cen na światowych rynkach i nowej opłaty emisyjnej, jaka zaczęła być wliczana w cenę paliw. O ironio, tylko od początku roku ceny w hurcie wzrosły – o 15 gr na lutrze benzyny 95 oraz 16 gr na litrze oleju napędowego. Jeżeli wzrost się utrzyma, a ruch – nieco wyhamowany przez opady śniegu – wzrośnie, to i ceny mogą wzrosnąć.

Teoretycznie, rząd obiecywał, że klienci nie „poczują” opłaty emisyjnej, którą miały wziąć na siebie koncerny paliwowe. Eksperci zbywali te zapewnienia wzruszeniem ramion, dodatkowe kilka groszy ekstra łatwo przypisywać „światowym trendom”.

Zagadka jest tylko pozorna: według ekspertów BM Reflex, to efekt wyśrubowania marży do maksimum w poprzednich miesiącach. – Godziwe marże stacji wynoszą około 30 gr na litrze paliwa. Tymczasem pod koniec 2018 r. marże wynosiły nawet rekordowo około 1 zł na litrze benzyny – cytuje ekspertkę BM Reflex, Urszulę Cieślak, wyborcza.pl. Nawet dziś mogą sięgać 60 gr za litr paliwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.