„Walka z polską złotówką”. Rząd już się domyśla, po co opozycja „nakręca aferę w NBP”

Jarosław Sellin: "nakręcanie afery w NBP" ma służyć zmuszeniu Polski do rezygnacji ze złotówki i wejścia do strefy euro.
Jarosław Sellin: "nakręcanie afery w NBP" ma służyć zmuszeniu Polski do rezygnacji ze złotówki i wejścia do strefy euro. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jeżeli komuś się wydawało, że głosy oburzenia związane z zarobkami w Narodowym Banku Polskim to reakcja na zatrudnianie osób o nieodpowiednich kwalifikacjach na wysoko płatnych posadach – to był w błędzie. Jak przekonuje wiceminister rządu Mateusza Morawieckiego, Jarosław Sellin, to intryga, mająca zmusić Polskę do... wejścia do strefy euro.


Ujawnienie wynagrodzeń, jakie zaoferowano niektórym ściągniętym przez szefa NBP Adama Glapińskiego pracownikom, wywołało polityczną burzę i zmusiło bank centralny do tłumaczeń. Kłopot ma też partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, która desygnowała Glapińskiego do NBP. PiS szykuje jednak kontrę.

– Będziemy składać wniosek, który po pierwsze ujawni wynagrodzenia nie tylko obecnego kierownictwa, ale i poprzednich, żeby mieć jakąś skalę porównawczą, a także wskaże pewną, przyzwoitą górną granicę możliwości zarobków w tej instytucji – zapowiedział na antenie radiowej Trójki wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Bardzo ciekawy wątek"
– Oczywiście, to musi się mieścić w granicach rozsądku, ponieważ to jednak bank, on musi być też porównywalny z innymi bankami, choć jest to oczywiście bank państwowy – dodawał.

Co więcej, politycy PiS mają już też wytłumaczenie dla burzy, jaka towarzyszy ujawnianiu zarobków w NBP. Według Sellina to element szerszego planu opozycji. – Skala nacisków i żądań dymisji prezesa NBP może też nie jest przypadkowa z tego względu, że obecna opozycja, zwłaszcza Platforma Obywatelska, bardzo mocno forsuje, i to trzeba Polakom jasno mówić, postulat rezygnacji ze złotówki i wejścia szybkiego do strefy euro – dowodził wiceminister w Trójce.


– Być może czują, że prezes NBP, którego kadencja zakończy się w 2022 r., może być istotną przeszkodą w zrealizowaniu tego planu – dorzucił. Wkrótce później do tej wypowiedzi odniósł się również rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. – To bardzo ciekawy wątek i trzeba o nim pamiętać – skwitował, cytowany przez „DGP”, Spychalski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.