Te nasiona przejdą do historii. Oto pierwsza roślina, która wypuściła kiełki na Księżycu

Nie jest to może wielka plantacja, ale pierwsza roślina na Księżycu już wykiełkowała
Nie jest to może wielka plantacja, ale pierwsza roślina na Księżycu już wykiełkowała Foto: Chongqing University
W chińskim lądowniku księżycowym Chang'e znajduje się kapsuła z malutką szklarnią, w której umieszczono nasiona bawełny, ziemniaka i rzodkiewki. Ta pierwsza wypuściła już kiełki – to pierwsza roślina, która rośnie (prawie) na Księżycu.

Na początku stycznia chińska sonda wylądowała na Księżyciu. W środku umieszczono szczelnie zamkniętą kapsułę z wodą, powietrzem i ziemią. Światło jest do niej dostarczane światłowodem. W maleńkim pojemniku znajdują się nasiona kilku roślin – pierwsza z nich, bawełna, wypuściła właśnie pędy.

To bardzo ciekawy i ważny eksperyment. Chińczycy twierdzą, że szykują się do załogowych misji kosmicznych, więc sprawdzają, czy w kosmosie da się hodować różne rośliny. Chcą być pierwszymi kosmicznymi rolnikami.

Księżyc to dopiero początek. Grawitacja jest na nim sześciokrotnie słabsza niż na Ziemi, trzeba więc sprawdzić, jak w takich warunkach poradzą sobie rośliny.

Rośliny na Księżycu
Na razie Chińczycy nie informują, co dzieje się z innymi roślinami. W kosmicznym lądowniku są jeszcze nasiona ziemniaków oraz rzodkiewki – na razie nie wykiełkowały. Nie wiadomo, co dzieje się z jajkami muszek owocówek i drożdżami, które również spoczywają na powierzchni Srebrnego Globu.

Przed ziemskimi organizmami trudny okres, bo w miejscu lądowania zapadła właśnie dwutygodniowa noc. Pojemniki z zarodnikami są ogrzewane, ale nie wiadomo, czy przetrwają. Chińscy naukowcy planują kolejne misje, podczas których chcą też pobrać próbki księżycowego gruntu.


Apetytu na podbój kosmosu nabrała też Polska. Nasza rodzima Polska Agencja Kosmiczna zapowiada, że po 2025 nasz rodak poleci w przestrzeń pozaziemską. Na razie nie wiadomo jak i czym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.