Te nasiona przejdą do historii. Oto pierwsza roślina, która wypuściła kiełki na Księżycu

Nie jest to może wielka plantacja, ale pierwsza roślina na Księżycu już wykiełkowała
Nie jest to może wielka plantacja, ale pierwsza roślina na Księżycu już wykiełkowała Foto: Chongqing University
W chińskim lądowniku księżycowym Chang'e znajduje się kapsuła z malutką szklarnią, w której umieszczono nasiona bawełny, ziemniaka i rzodkiewki. Ta pierwsza wypuściła już kiełki – to pierwsza roślina, która rośnie (prawie) na Księżycu.


Na początku stycznia chińska sonda wylądowała na Księżyciu. W środku umieszczono szczelnie zamkniętą kapsułę z wodą, powietrzem i ziemią. Światło jest do niej dostarczane światłowodem. W maleńkim pojemniku znajdują się nasiona kilku roślin – pierwsza z nich, bawełna, wypuściła właśnie pędy.

To bardzo ciekawy i ważny eksperyment. Chińczycy twierdzą, że szykują się do załogowych misji kosmicznych, więc sprawdzają, czy w kosmosie da się hodować różne rośliny. Chcą być pierwszymi kosmicznymi rolnikami.

Księżyc to dopiero początek. Grawitacja jest na nim sześciokrotnie słabsza niż na Ziemi, trzeba więc sprawdzić, jak w takich warunkach poradzą sobie rośliny.

Rośliny na Księżycu
Na razie Chińczycy nie informują, co dzieje się z innymi roślinami. W kosmicznym lądowniku są jeszcze nasiona ziemniaków oraz rzodkiewki – na razie nie wykiełkowały. Nie wiadomo, co dzieje się z jajkami muszek owocówek i drożdżami, które również spoczywają na powierzchni Srebrnego Globu.

Przed ziemskimi organizmami trudny okres, bo w miejscu lądowania zapadła właśnie dwutygodniowa noc. Pojemniki z zarodnikami są ogrzewane, ale nie wiadomo, czy przetrwają. Chińscy naukowcy planują kolejne misje, podczas których chcą też pobrać próbki księżycowego gruntu.


Apetytu na podbój kosmosu nabrała też Polska. Nasza rodzima Polska Agencja Kosmiczna zapowiada, że po 2025 nasz rodak poleci w przestrzeń pozaziemską. Na razie nie wiadomo jak i czym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.