Książki o dyktaturze gender i wypędzaniu demonów. Takie wydawnictwa Gowin uznał za naukowe

Na liście wydawnictw naukowych ekipa Jarosława Gowina umieściła wiele wydawnictw kościelnych czy publikujących pseudonaukowe książki.
Na liście wydawnictw naukowych ekipa Jarosława Gowina umieściła wiele wydawnictw kościelnych czy publikujących pseudonaukowe książki. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Na liście 536 wydawnictw, które Ministerstwo Nauki uznało za naukowe, znalazły się również wydawnictwa kościelne. Choć daleko im do nauki, to jednak wydają książki o dyktaturze gender i sprzedają dewocjonalia. Środowisko naukowe z jednej strony nie dowierza, z drugiej jest załamane.

Wykaz budzący wątpliwości
Lista wydawnictw opracowana przez Ministerstwo Nauki jest niezwykle istotna dla środowiska naukowego. Określa ona bowiem liczbę punktów za dorobek naukowy, jakie mogą otrzymać naukowcy za publikację w konkretnym wydawnictwie. Im bardziej prestiżowe wydawnictwo, tym więcej punktów. Co więcej, punkty są przyznawane tylko i wyłącznie za publikacje w wydawnictwach znajdujących się na liście.

Tymczasem, jak informuje oko.press, opublikowany 18 stycznia br. przez resort „wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe” wzbudził niemałe zdziwienie wśród środowiska naukowego. Naukowcy zastanawiają się, dlaczego część wydawnictw, które znalazły się na liście w ogóle się na niej pojawiło.

Wydawnictwa naukowo-kościelne
Do wykazu wydawnictw naukowych trafiło bowiem wiele instytucji związanych z Kościołem i organizacjami kościelnymi, m.in. Księgarnia św. Jacka, wydawnictwo dominikanów „W Drodze” czy wydawnictwo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.


Co więcej, część wydawnictw ma na swoim koncie książki, które trudno uznać za naukowe. Jako wydawnictwa naukowe uznane zostały zatem m.in. wydawnictwo „Biały Kruk”, które w swoim dorobku ma publikacje „o dyktaturze gender”, wydawnictwo Bellona z pseudohistorycznymi książkami o „imperium Lechitów” oraz związane z Kościołem wydawnictwo Petrus, które wydało książkę… o rozpoznawaniu i wypędzaniu demonów.

To jednak nie koniec. Lista dziwnie punktuje publikacje w poszczególnych wydawnictwach. Np. za publikację w renomowanym międzynarodowym wydawnictwie, jak niemiecki Springer, naukowiec otrzyma tyle samo puntów, co za publikację w wydawnictwie publicystycznym, jak prawicowa „Arcana” czy lewicowa „Krytyka Polityczna”. W taki sam sposób izraelskie wydawnictwo Instytutu Yad Vashem zostało zrównane punktowo z wydawnictwem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Krytyka środowiska naukowego
Jak zwraca uwagę oko.press, wielu naukowców jest rozczarowanych i zaskoczonych listą zaproponowaną przez ekipę Jarosława Gowina. Prof. Tadeusz Gadacz w mediach społecznościowych nazwał ją „żenującą”, a dr. hab. Krzysztof Jaskułowski wyraził wątpliwość, czy znalezienie się w wykazie jest powodem do dumy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.