McDonald's i KFC mają w Polsce kłopoty. Wszystko przez zakaz handlu w niedziele

Fast-foody to kolejna branża, która ucierpiała w efekcie wprowadzenia zakazu handlu w niedziele.
Fast-foody to kolejna branża, która ucierpiała w efekcie wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Fot. 123rf.com
Potężne globalne sieci – takie jak McDonald's i KFC – mogły paść ofiarą niedzielnego zakazu handlu. Liczba klientów, jacy odwiedzają te restauracje w niedzielne popołudnia, najprawdopodobniej drastycznie spadła. W niehandlowe niedziele odwiedzamy niektóre z fast-foodów nawet dwukrotnie rzadziej niż w niedziele handlowe.


Obroty w dół nawet o ponad 90 procent – przekonuje portal money.pl w swojej analizie ruchu w restauracjach największych sieci fast-food w Polsce. W niektórych lokalach może się pojawiać zaledwie 4 proc. z grupy klientów, którzy zaglądają tu przy okazji niedzielnych wypraw na zakupy.

Na sformułowanie takich wniosków pozwoliły dane zbierane przez aplikacje agregujące promocje: na ich podstawie można było wskazać grupę osób zaglądających do tego typu lokali. Wzięto pod uwagę grupę wiekową 18-35 lat oraz porównano lokalizacje nawet 1,5 mln osób z tej grupy w niedziele handlowe i niehandlowe.

Spadek "odwiedzalności"
Wyniki pokazują m.in. że lokale, które zostały usytuowane w osobnych budynkach – co dotyczy sporej grupy restauracji McDonald's – odnotowują mniejszy spadek ruchu w niehandlowe niedziele. W przypadku McDonald's to w sumie średnio 19 proc. klientów (oczywiście, z grupy posiadającej wspomniane aplikacje) mniej niż w handlowe niedziele. W przypadku KFC (stawiającej raczej na lokalizacje galeriach handlowych) spadek frekwencji dobija nawet 44 proc.


Firmy potwierdzają ten spadek, choć zastrzegają też, że nie pozostają bezczynne. – Zauważamy spadek „odwiedzalności” galerii w niedziele niehandlowe – komentował dla money.pl Adrian Wnęk z Amrest. – Ale w przypadku zarządzanych przez nas marek znaczna część sprzedaży w te dni przenosi się do kanałów online i delivery. Konsekwentnie poszerzamy zasięg usług dostawy do domu – dorzucał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.