Minister odpowiedzialny za politykę lekową rezygnuje z pracy. Prokuratura zajmuje się jedną z jego decyzji

Marcin Czech w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny był za politykę lekową
Marcin Czech w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny był za politykę lekową fot. YouTube / MedExpress TV
Marcin Czech, odpowiedzialny w Ministerstwie Zdrowia za politykę lekową odchodzi ze stanowiska. Przyczyną są problemy ze zdrowiem - w ostatnich dniach przebywał na zwolnieniu lekarskim, wcześniej trafił do szpitala po utracie przytomności.


Marcin Czech zrezygnował z funkcji podsekretarza stanu z powodów zdrowotnych - podaje portal politykazdrowotna.com. Dymisję ministra miał przyjąć premier Mateusz Morawiecki.

Minister Marcin Czech pracował w Ministerstwie Zdrowia od lipca 2017 roku i odpowiadał za obszary leków i farmacji oraz współpracy międzynarodowej. Stworzył przyjętą przez Radę Ministrów we wrześniu 2018 r. Politykę Lekową Państwa – dokument o charakterze strategicznym, który określa priorytety działań Rządu RP w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022 - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Minister w ogniu krytyki
W ostatnich dniach minister był krytykowany za zmiany w liście leków refundowanych. „Gazeta Wyborcza” pisała, że w pierwszym projekcie listy leków, których zakup będzie refundowany z budżetu roi się od błędów. Te miały pojawić się m.in. przy limitach refundacji, cenach detalicznych i poziomu odpłatności przez klientów.

Co więcej minister miał bawić się w hotelu, który należy do właścicieli koncernu Adamed. Polska firma starała się wcześniej o umieszczenie swoich leków na liście refundowanej pacjentom z budżetu państwa.

Jak twierdzi gazeta, 15 stycznia warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy podejmowaniu decyzji o refundacji leków.

Leki z Polski wywożone za granice?
Resort zdrowia znalazł się także pod ostrzałem NIK. Według raportu Izby leki z Polski są nielegalnie wywożone za granice, przez co brakuje ich w aptekach. Tracą na tym pacjenci, odcięci od niektórych metod leczenia.

Łącznie z Polski do Unii Europejskiej wyjechały leki o wartości 3.5 mld złotych - alarmuje NIK. Z tego 57 proc. nielegalnie. W efekcie w niektórych aptekach brakowało leków ratujących zdrowie i życie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.