Ten raport daje do myślenia. Pół miliona polskich rodzin ma kłopoty z rachunkami za ogrzewanie

Aż 12 proc. Polaków żyje w zagrożeniu ubóstwem energetycznym.
Aż 12 proc. Polaków żyje w zagrożeniu ubóstwem energetycznym. Fot. 123rf.com
Badania przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla pod koniec 2018 roku, nie pozostawiają większych wątpliwości: grupa Polaków, którzy ogrzewają domy węglem, ma coraz większe kłopoty z płaceniem za ten surowiec. Już dziś wydają na ten cel piątą część swoich dochodów, a na dłuższą metę może nie być ich stać na ogrzewanie domu.


W Polsce węgiel stał się surowcem newralgicznym: z jednej strony polskie państwo długo jeszcze z niego nie zrezygnuje, z drugiej strony – węgiel jest dziś kluczowym paliwem w piecach biedniejszych Polaków, tych, których nie stać na gruntowną modernizację domowego systemu grzewczego.

Ubóstwo energetyczne w Polsce
Dla nich jednak rosnące szybko ceny węgla są fatalną wiadomością. Już dziś co trzeci z nich wydaje na ten surowiec przynajmniej 10 proc. swoich dochodów. W 480 tysiącach gospodarstw domowych w Polsce ten wskaźnik rośnie do 20 proc.

Już przekroczenie tego pierwszego, 10-procentowego progu oznacza tzw. ubóstwo energetyczne (ryzyko niemożności zaspokojenia swoich potrzeb w zakresie energii, m.in. prądu, ciepłej wody, ogrzewania).

Jest nim dotknięte w sumie ok. 12 proc. mieszkańców Polski – przypomina portal wnp.pl. Obecna sytuacja może znacznie pogorszyć ten stan rzeczy: nie dość, że nabywcy węgla muszą znaleźć dodatkowe 165 zł na to paliwo, to jeszcze więcej niż połowa (52 proc.) uważa go za duże obciążenie finansowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.