Szef Google przyparty do muru w sprawie płacenia podatków w Polsce. "Balans się zmienia"

Sundar Pichai, szef Google: większość podatków płacimy w USA.
Sundar Pichai, szef Google: większość podatków płacimy w USA. Fot. YouTube
Sundar Pichai, szef Google, udzielił wywiadu portalowi money.pl. W trakcie rozmowy padło też pytanie o podatki, które amerykański gigant płaci w Polsce. Zatem: jak to jest, że firma, która „wyciąga miliard z polskiego rynku” płaci w Polsce zaledwie kilka milionów podatku? Odpowiedź była co najmniej wymijająca.


O tym, że Google uzyskuje około miliarda złotych przychodów z polskiego rynku, płacąc jednocześnie „kilka milionów” złotych podatku portal money.pl napisał w 2016 r. Teraz wraca do retorycznych pytań stawianych w publikacji trzy lata temu. Najwyraźniej, nadal są one retoryczne.

– W ostatniej dekadzie Google zapłaciło średnio 26 proc. podatków. Większość w Stanach Zjednoczonych – odpowiedział Pichai na pytanie.

Podatki tam, gdzie tworzy się wartość
Według niego to kwestia konstrukcji systemu podatkowego dla międzynarodowych firm, który sprowadza się do tego, że podatki płaci się tam, gdzie tworzy się wartość – a większość wartości Google ma rzekomo być tworzona w USA.

Pichai wydaje się opowiadać za reformą tego systemu, m.in. poprzez udział w debacie na ten temat na forum OECD. – Postęp jest co prawda wolny, ale jesteśmy przekonani co do potrzeby reformy podatkowej – deklaruje menedżer. – Internet jest globalny. Działamy w ponad 100 krajach na świecie – informuje.


Za tym być może pójdzie też zmiana w przepływach fiskalnych – zdaje się sugerować szef Google. – Dziś większość naszej wartości tworzymy w Stanach Zjednoczonych i tam płacimy większość podatków. Tworzymy jednak centra inżynieryjne w wielu miejscach na świecie i dalej będziemy starać się inwestować więcej lokalnie: i w związku z tym to zmienia ten balans – cytuje go money.pl. Oznaczałoby to, że być może wkrótce Google zacznie jednak wpłacać większe sumy lokalnej skarbówce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.