Większość firm bez ogródek przyznaje, że będzie podnosić ceny. NBP ujawnia szczegóły podwyżek

Polacy może i zarabiają więcej, ale szybko rosną też ceny
Polacy może i zarabiają więcej, ale szybko rosną też ceny Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Jeśli ktoś miał nadzieję, że ostatnie zawirowania z cenami prądu nie odbiją się na cenach towarów w sklepach, bardzo się mylił. Większość firm coraz bardziej ochoczo podchodzi do podnoszenia cen swoich produktów. Wyższe rachunki w sklepach zbliżają się nieubłaganie.


Co ciekawe – przyznaje to Narodowy Bank Polski. Przeprowadził on ankietę wśród ponad 2,7 tys. przedsiębiorstw z całego kraju. Wyszło, że w stosunku do poprzedniego kwartału coraz więcej z nich planuje podwyżki. Tłumaczenie jest jedno – drożejący prąd.

– Zwiększył się, w stosunku do poprzedniego badania, odsetek firm planujących podnoszenie cen wyrobów własnych i obecnie przewyższa odsetek firm planujących redukcję cen. Jednocześnie wzrosła przeciętna skala planowanych podwyżek cen oferowanych produktów – czytamy w raporcie NBP cytowanym przez ISB News.

Kto planuje podwyżki?
W okresie nadchodzących 12 miesięcy aż 61 proc. ankietowanych przedsiębiorstw oczekuje wzrostu cen produkcji. Jedynie 3 proc. z nich spodziewa się spadków.

Najczęściej podwyżki są planowane w przemyśle (68 proc. firm), w szczególności w energetyce, a także w budownictwie (67 proc.) i handlu (64 proc.). Co ciekawe, nieco mniej firm spodziewa się wzrostu cen w transporcie (55 proc.) i pozostałych usługach (48 proc.).


– Do wyższych prognoz cen producentów przyczyniły się obawy o istotny wzrost cen energii dla przedsiębiorstw (głównie w związku z drożejącymi uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla). Około 40 proc. badanych przedsiębiorstw uznało właśnie ceny surowców - w tym 18 proc. firm ceny energii - za podstawowy czynnik podnoszący ceny produkcji – czytamy w raporcie.

Firmy planujące podwyżki również szykują się na ciężkie czasy. Prawie 60 proc. badanych uważa, że podniesienie cen poskutkuje odpływem klientów do konkurencji lub zmniejszeniem popytu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.