CBA zatrzymało byłego prezesa Lotosu. Fikcyjna umowa, wyprowadzanie pieniędzy ze spółki

Paweł O. funkcję prezesa Lotosu pełnił przez 14 lat - od 2002 do 2016r.
Paweł O. funkcję prezesa Lotosu pełnił przez 14 lat - od 2002 do 2016r. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Cztery osoby związane z Lotos S.A. zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podejrzewa się je o wyrządzenie znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos. Według nieoficjalnych źródeł wśród zatrzymanych jest były prezes spółki, Paweł O.


Z informacji podanych przez CBA w komunikacie wynika, że oprócz byłego prezesa zarządu zatrzymano również byłego prokurenta w Lotos S.A., szefową biura obsługi korporacyjnej i administracji Lotos S.A. oraz przedsiębiorcę.

CBA nie podało żadnych danych osobowych zatrzymanych, jednak według Krzysztofa Berendy z RMF FM, byłym prezesem, którego zatrzymali agenci CBA, jest Paweł O., szefujący spółce od 2002 do 2016 r.

– Jak ustalono w trakcie prowadzonego postępowania, przedstawiciele spółki podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. Wszystko wskazuje na to, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki – informuje CBA w komunikacie.

Rotacja wśród prezesów Lotosu
Trwają przeszukiwania m.in. miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych osób. Gdy funkcjonariusze zakończą czynności, zatrzymani staną przed Prokuraturą Regionalną w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty. Jak podkreśla CBA, „sprawa jest rozwojowa”.


W ostatnich latach prezesów w Lotosie było kilku. Po odwołaniu w kwietniu 2016 r. przez obecną władzę ze stanowiska Pawła O., który szefował koncernowi 14 lat, prezesem został Robert Pietryszyn. Po siedmiu miesiącach on również został odwołany. Po nim, w listopadzie 2017 r., stanowisko objął Marcin Jastrzębski, którego po pięciu miesiącach zastąpił ówczesny wiceprezes spółki Mateusz Bonca.

Powodów gwałtownych rotacji w koncernie było kilka. Nieoficjalnie jednym z nich była polityczna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego, który chciałby wprowadzić do firmy „osoby blisko związane ze sobą”. Mówiono również o wewnętrznych sporach między menedżerami koncernu Lotos.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.