Sfałszowali wszystkie dokumenty. Sąd nie zauważył i oddał spółkę w ręce przestępców

Turecki biznesmen Sabri Bekdas stracił deweloperską spółkę na podstawie całkowicie sfałszowanych dokumentów
Turecki biznesmen Sabri Bekdas stracił deweloperską spółkę na podstawie całkowicie sfałszowanych dokumentów Dariusz Gorajski / Agencja Gazeta
Sąd gospodarczy w Warszawie na podstawie całkowicie sfałszowanych dokumentów oddał spółkę w ręce przestępców. Deweloperska spółka należała do tureckiego biznesmena, Sabri Bekdasa, który znany był m. in. jako właściciel Pogoni Szczecin.

Sabri Bekdas jest tureckim biznesmenem, który w naszym kraju jest właścicielem kilku spółek, centrum handlowego, hotelu oraz przez pewien czas klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin. Jego spółka deweloperska Reformer Development została jednak w majestacie prawa przejęta przez nieznanych sprawców - informuje "Rzeczpospolita".

"Przestępcy podstawili warszawskiemu sądowi fałszywy akt zmian właścicielskich, nowego zarządu i adresu siedziby - na ich podstawie sąd KRS, niczego nie weryfikując, dokonał zmian, które zalegalizowały przestępstwo, a oszustom pozwoliły całkowicie przejąć spółkę" - czytamy w gazecie.

Oszustwo zajęło niecałe trzy tygodnie, a gdyby nie przypadek, fakt przejęcia spółki mógł wyjść na jaw znacznie później. Wszystko dzięki telefonowi z banku ING. Pracownica banku zadzwoniła do korespondencyjnego biura spółki w Raszynie z prośbą o podanie danych do otwarcia konta bankowego spółki - zlecenie miał złożyć niejaki Kennet Markus Ljung.


Nadzwyczajne zgromadzenie, którego nie było
Jak się później okazało, takie dane znalazły się w KRS spółki, mimo że wszyscy pracownicy (z prezesem na czele) przekonani byli, że prezesem jest Sabri Bekdas. Dane zostały zmienione 20 listopada. Wtedy to rzekomo miało się odbyć nadzwyczajne zgromadzenie wspólników. Wspólnicy usunęli poprzedni zarząd i powołali do spółki Ljunga jako jedynego jego członka.

Problem w tym, że żaden ze wspólników nie wiedział o zgromadzeniu, protokół wysłany do sądu był całkowicie sfałszowany, a podpisy pod nim zostały podrobione.

Jak pisze Rzeczpospolita, sąd ocenił, że "przedstawione dokumenty są zgodne co do formy i treści z przepisami kodeksu spółek handlowych; nie powziął także wątpliwości co do zgodności ze stanem rzeczywistym złożonego podpisu wspólnika - przewodniczącego zgromadzenia, z uwagi na jego podobieństwo do już znajdującego się w aktach rejestrowych, i dokonał wpisu".

Sąd miał zignorować fakt, że rzekomy protokół nie miał potwierdzenia notarialnego, ani nie sprawdził, czy podany w protokole numer paszportu jest prawdziwy. Gazeta nie podaje, czy prawo wymaga tego typu potwierdzeń. Ambasador Turcji w Polsce miał poprosić o interwencję w tej sprawie ministra Zbigniewa Ziobrę.

Kradną nie tylko całe firmy, ale także pieniądze z kont
Kradzież całej spółki nie jest jedynym problemem z jakim borykają się polskie firmy. Często przestępcy zamiast całej spółki wolą wykraść z niej pieniądze. Czasem potrafią w tym celu podszywać się pod pracowników firmy. W Stanach z powodu tej metody właściciel firmy Ubiquiti Networks stracił z tego powodu niecałe 47 mln dolarów.

Inną zmorą polskich firm są drobne kradzieże biurowe. 100 proc. pracowników biurowych przyznało się do kradzieży długopisu z miejsca pracy. Inne badania naukowców z University of South Florida ukazują, że aż 75 proc. ankietowanych zatrudnionych ukradło jakieś artykuły biurowe w ciągu zeszłego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.