Państwowe spółki zagrały premierowi na nosie. Nie pokazały tego, czego od nich zażądał

Spółki giełdowe zdziwiły się żądaniu premiera
Spółki giełdowe zdziwiły się żądaniu premiera Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kilka tygodni temu Kancelaria Premiera zażądała od spółek z udziałem Skarbu Państwa informacji, komu i ile płacą te firmy za promocję. Pozwalała na to uchwalona przez PiS ustawa. Spółki odmówiły pokazania wydatków, bo zabraniają im tego inne przepisy.


PiS uchwalił ustawę o nadzorze nad spółkami Skarbu Państwa jeszcze w zeszłym roku. Pod koniec grudnia szef KPRM Michał Dworczyk wysłał do spółek z udziałem państwa pismo z żądaniem informacji o wydatkach reklamowych.

Dokument trafił do 27 spółek pozostających pod bezpośrednim nadzorem premiera Morawieckiego. Chodzi o takie firmy, jak Grupa Azoty, Lotos, Giełda Papierów Wartościowych, Poczta Polska, Orlen, PKO BP i PZU.

Pismo nie spotkało się z ciepłym przyjęciem. Jak pisze portal Gazeta.pl, największe firmy odmówiły pokazania swoich wydatków.

– Jesteśmy zdziwieni, że jako spółkę giełdową zmusza się nas do udzielania takich informacji jednemu akcjonariuszowi, a nie wszystkim – mówi jedna z osób zaangażowanych w sprawę.

Odpowiedź państwowych spółek na żądanie premiera
Dziennikarze piszą, że wszystkie spółki odpowiedziały na pismo, ale wiele informacji nie udzieliło. Część zastrzegła, że dane o ich wydatkach promocyjnych nie mogą być ujawnione, część odrzekła, iż nie ponosiła kosztów na cele komunikacyjne.

Spółki notowane na giełdzie odmówiły odpowiedzi w ogóle, przypominając, że nie mogą udzielać informacji tylko jednemu akcjonariuszowi, bo nie mogą dzielić ich na lepszych i gorszych.

Wskutek generalnego fiaska całej akcji, KPRM nie wydało żadnych zaleceń "co do zmian w wydatkach reklamowych i na promocję".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.