Wcale nie jest taka cudowna. Ekspert nie zostawia suchej nitki na różowej soli himalajskiej

Czym różni się sól himalajska od zwykłej? Jest droższa. I na pewno nie pochodzi z Himalajów
Czym różni się sól himalajska od zwykłej? Jest droższa. I na pewno nie pochodzi z Himalajów Foto: Pixabay.com
Jedni twierdzą, że jest smaczniejsza, inni, że czują się po niej świetnie. Prawda o soli himalajskiej jest bardziej prozaiczna. Nie leczy raka, nie poprawia potencji. Jest po prostu droższa, ale szkodzi tak samo, jak najtańsza. Na dodatek wcale nie jest z Himalajów.

Specjaliści od żywienia rozprawiają się z mitem, jakoby tzw. sól himalajska była źródłem zdrowia i fontanną młodości. To po prostu sprytny marketingowy zabieg, by coś zwykłego sprzedać za dużo większe pieniądze – twierdzi Andrea Ghiselli, włoski specjalista od żywienia.

– Różową barwę tę zawdzięcza temu, że nie jest oczyszczona z niektórych minerałów, takich jak żelazo, cynk, magnez i wapń, a przede wszystkim tlenek żelaza. Substancje te nie są obecne w takich ilościach, by mogły mieć dobroczynne działanie - tłumaczy Ghiselli w rozmowie z agencją Ansa.

Mity, które narosły wokół różowej soli, są źródłem wielu nieporozumień. W sieci można znaleźć na przykład zalecenia, by codziennie pić szklankę wody z sokiem z cytryny i łyżeczką himalajskiej soli. To groźna bzdura – łyżeczka to nawet ponad 5 gramów, a więc cała dopuszczalna dzienna dawka soli.


Sól himalajska - właściwości
Produkt z Azji ma ładną różową barwę, którą widać, gdy kryształki są stosunkowo duże. Rozgniecione nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Sól ta nie ma żadnych specjalnych właściwości, a zawarte w niej minerały ani nie pomagają, ani nie szkodzą. Jest ich zbyt mało, by miały jakikolwiek wpływ na zdrowie.

Ten produkt w żaden sposób nie poprawia pracy tarczycy ani nie obniża ciśnienia krwi. Nie znaczy to, że jest zła. Można jej używać tak samo, jak każdej innej soli.

Na dodatek wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że "himalajska sól" wcale nie pochodzi z Himalajów. Jest wydobywana kilkaset kilometrów od tych gór, w pakistańskiej kopalni Khewra.

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy rozprawiają się z mitami dotyczącymi zdrowej żywności. Wcześniej dowiedli na przykład, że olej kokosowy jest tak samo niezdrowy jak smalec.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.