Wcale nie jest taka cudowna. Ekspert nie zostawia suchej nitki na różowej soli himalajskiej

Czym różni się sól himalajska od zwykłej? Jest droższa. I na pewno nie pochodzi z Himalajów
Czym różni się sól himalajska od zwykłej? Jest droższa. I na pewno nie pochodzi z Himalajów Foto: Pixabay.com
Jedni twierdzą, że jest smaczniejsza, inni, że czują się po niej świetnie. Prawda o soli himalajskiej jest bardziej prozaiczna. Nie leczy raka, nie poprawia potencji. Jest po prostu droższa, ale szkodzi tak samo, jak najtańsza. Na dodatek wcale nie jest z Himalajów.


Specjaliści od żywienia rozprawiają się z mitem, jakoby tzw. sól himalajska była źródłem zdrowia i fontanną młodości. To po prostu sprytny marketingowy zabieg, by coś zwykłego sprzedać za dużo większe pieniądze – twierdzi Andrea Ghiselli, włoski specjalista od żywienia.

– Różową barwę tę zawdzięcza temu, że nie jest oczyszczona z niektórych minerałów, takich jak żelazo, cynk, magnez i wapń, a przede wszystkim tlenek żelaza. Substancje te nie są obecne w takich ilościach, by mogły mieć dobroczynne działanie - tłumaczy Ghiselli w rozmowie z agencją Ansa.

Mity, które narosły wokół różowej soli, są źródłem wielu nieporozumień. W sieci można znaleźć na przykład zalecenia, by codziennie pić szklankę wody z sokiem z cytryny i łyżeczką himalajskiej soli. To groźna bzdura – łyżeczka to nawet ponad 5 gramów, a więc cała dopuszczalna dzienna dawka soli.


Sól himalajska - właściwości
Produkt z Azji ma ładną różową barwę, którą widać, gdy kryształki są stosunkowo duże. Rozgniecione nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Sól ta nie ma żadnych specjalnych właściwości, a zawarte w niej minerały ani nie pomagają, ani nie szkodzą. Jest ich zbyt mało, by miały jakikolwiek wpływ na zdrowie.

Ten produkt w żaden sposób nie poprawia pracy tarczycy ani nie obniża ciśnienia krwi. Nie znaczy to, że jest zła. Można jej używać tak samo, jak każdej innej soli.

Na dodatek wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że "himalajska sól" wcale nie pochodzi z Himalajów. Jest wydobywana kilkaset kilometrów od tych gór, w pakistańskiej kopalni Khewra.

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy rozprawiają się z mitami dotyczącymi zdrowej żywności. Wcześniej dowiedli na przykład, że olej kokosowy jest tak samo niezdrowy jak smalec.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.