"Złote dziecko PiS" pod lupą CBA. Prześwietlono majątek prezesa Orlenu

CBA prześwietliło majątek Daniela Obajtka i nie stwierdziło żadnych nieprawidłowości. Jednak poseł Marek Sowa jest przekonany, że analizie poddano niewłaściwy przedział czasowy
CBA prześwietliło majątek Daniela Obajtka i nie stwierdziło żadnych nieprawidłowości. Jednak poseł Marek Sowa jest przekonany, że analizie poddano niewłaściwy przedział czasowy Fot. Wikipedia/domena publiczna
Majątek obecnego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, byłego wójta Pcimia i ulubieńca prezesa PiS, został sprawdzony przez agentów Centralnego Biura Śledczego. Po analizie oświadczeń majątkowych, śledczy nie wykazali żadnych nieprawidłowości. Jednak poseł Marek Sowa z klubu PO-KO jest przekonany, że kontrola mogła skończyć się inaczej, bowiem CBA w analizie pominęło najbardziej newralgiczny okres.

Śledztwo umorzone
Jak przypomina „Gazeta Wyborcza” stan majątkowy Obajtka wzbudził wątpliwości posła Marka Sowy. Chodziło o sprawę domniemanych nieprawidłowości w firmie wuja Obajtka, skąd rzekomo obecny prezes Orlenu, a wówczas kierownik przedsiębiorstwa, miał wyprowadzić 700 tys. zł i narazić spółkę na straty 1,4 mln zł. Śledztwo zostało umorzone w czerwcu 2017 r. przez prokuraturę Okręgową w Krakowie.

Poseł PO-KO zastanawiał się, jak to możliwe, że majątek finansowy Obajtka powiększył się o ponad 1 325 tys. zł przy rocznych dochodach na poziomie 183 tys. brutto wg. danych za rok 2012 oraz że w 2013 r. CBA stwierdziło nieprawidłowości po kontroli oświadczeń majątkowych szefa Orlenu i złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

CBA wzięło pod lupę nie ten okres
W związku z tą sprawą, Sowa w lutym 2018 r. złożył w Sejmie zapytanie skierowane do koordynatora służb specjalnych, a kwietniu 2018 r. skierował do CBA wniosek o sprawdzenie oświadczeń Obajtka za lata 2011-2012. Niestety w obu przypadkach nie doczekał się odpowiedzi. „GW” udało się jednak uzyskać aktualizację statusu tej sprawy.


– Analiza oświadczeń majątkowych prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, składanych w latach 2013-2018 r., rozpoczęta 9 lutego 2018 r., zakończyła się 17 sierpnia 2018 r. W związku z brakiem nieprawidłowości, sprawa została złożona ad acta” – odpowiedział dziennikowi Wydział Komunikacji Społecznej CBA. 

Oznacza to, że CBA prześwietliło okres ostatnich pięciu lat, a nie okres 2011-2012, o który wnioskował Sowa. Biuro tłumaczy to tym, że sprawy majątkowe przedawniają się po pięciu latach.

– Uważam, że rok 2012 jest kluczowy, bowiem wtedy - jak wynika z moich wyliczeń - Obajtkowi brakuje ok. 800 tys. zł przychodów, aby pokryć wydatki – mówi „Wyborczej” poseł Marek Sowa. – Przypuszczam, że ten okres jest pomijany przez CBA świadomie, że oni nie chcą tego roku sprawdzić. A przypomnę, że Daniel Obajtek miał prowadzone postępowanie w związku majątkiem, był też akt oskarżenia i sprawa w sądzie za wyprowadzanie majątku z firmy jego wuja – dodaje.

Złote dziecko PiS
O Danielu Obajtku, nazywanym „złotym dzieckiem PiS”, było głośno również po aferze wyrzucania z pracy pracowników państwowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kiedy Obajtek tam szefował. Skarb Państwa wypłacił bezprawnie zwolnionym pracownikom ok. 2 mln zł odpraw i odszkodowań.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.