Przyszłość już tu jest. Trend, który zmienia polskie biura nie do poznania

60 proc. pracowników polskich ma możliwość wykonywania pracy zdalnej.
60 proc. pracowników polskich ma możliwość wykonywania pracy zdalnej. Fot. 123rf.com
Biura polskich firm powoli pustoszeją: z badań firmy Michael Page wynika, że już 6 na 10 pracowników biur w polskich firmach ma szansę wykonywać swoje obowiązki poza miejscem pracy.


Jeszcze kilka lat temu pracę zdalną kojarzono co najwyżej z nielicznymi wolnymi zawodami: w domach pracowali artyści i literaci, czasem dziennikarze. Z domu działali też mikroprzedsiębiorcy, którzy dopiero uruchamiali firmy i pracowali sami, a z klientami spotykali się „na mieście”. Dziś jednak praca zdalna zaczyna stawać się mainstreamem.

Nie wahamy się korzystać z możliwości podsuwanych przez pracodawców: co trzeci respondent ujawnia, że pracuje spoza biura co najmniej 4 razy w miesiącu. Dodatkowo, 35 proc. omija biuro średnio raz w miesiącu. Są branże, w których jest to standard – i tu, oczywiście, na pierwszym planie jest branża IT.

Ale są też stanowiska, w ramach których często firmy proponują kandydatom możliwość pracy zdalnej. – Najwięcej ofert całkowicie zdalnej pracy otrzymują przedstawiciele handlowi, kierownicy ds. kluczowych klientów (key account manager) i kierownicy ds. sprzedaży (sales manager) – wskazuje portal Puls HR. Na ofertę pracy zdalnej mogą liczyć zwłaszcza pracownicy doświadczeni, z minimum 2- lub 3-letnim doświadczeniem.


Eksperci z branży rekrutacyjnej sugerują, że to dopiero przygrywka do wielkiej wyprowadzki z biur. – W Polsce taki model oferują już dziesiątki pracodawców. Z roku na rok zauważam 50-procentowy wzrost liczby ogłoszeń z propozycją pracy zdalnej – podkreśla Piotr Nowosielski z portalu Just Join IT.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.