Przyszłość już tu jest. Trend, który zmienia polskie biura nie do poznania

60 proc. pracowników polskich ma możliwość wykonywania pracy zdalnej.
60 proc. pracowników polskich ma możliwość wykonywania pracy zdalnej. Fot. 123rf.com
Biura polskich firm powoli pustoszeją: z badań firmy Michael Page wynika, że już 6 na 10 pracowników biur w polskich firmach ma szansę wykonywać swoje obowiązki poza miejscem pracy.


Jeszcze kilka lat temu pracę zdalną kojarzono co najwyżej z nielicznymi wolnymi zawodami: w domach pracowali artyści i literaci, czasem dziennikarze. Z domu działali też mikroprzedsiębiorcy, którzy dopiero uruchamiali firmy i pracowali sami, a z klientami spotykali się „na mieście”. Dziś jednak praca zdalna zaczyna stawać się mainstreamem.

Nie wahamy się korzystać z możliwości podsuwanych przez pracodawców: co trzeci respondent ujawnia, że pracuje spoza biura co najmniej 4 razy w miesiącu. Dodatkowo, 35 proc. omija biuro średnio raz w miesiącu. Są branże, w których jest to standard – i tu, oczywiście, na pierwszym planie jest branża IT.

Ale są też stanowiska, w ramach których często firmy proponują kandydatom możliwość pracy zdalnej. – Najwięcej ofert całkowicie zdalnej pracy otrzymują przedstawiciele handlowi, kierownicy ds. kluczowych klientów (key account manager) i kierownicy ds. sprzedaży (sales manager) – wskazuje portal Puls HR. Na ofertę pracy zdalnej mogą liczyć zwłaszcza pracownicy doświadczeni, z minimum 2- lub 3-letnim doświadczeniem.


Eksperci z branży rekrutacyjnej sugerują, że to dopiero przygrywka do wielkiej wyprowadzki z biur. – W Polsce taki model oferują już dziesiątki pracodawców. Z roku na rok zauważam 50-procentowy wzrost liczby ogłoszeń z propozycją pracy zdalnej – podkreśla Piotr Nowosielski z portalu Just Join IT.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.