Bezczelny przekręt w polskiej firmie zbrojeniowej. Oszuści skubnęli Cenzin na 4 mln złotych

Firma Cenzin zajmuje się na co dzień handlem uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym, przeważnie polskiej zbrojeniówki, ale też np. firm czeskich.
Firma Cenzin zajmuje się na co dzień handlem uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym, przeważnie polskiej zbrojeniówki, ale też np. firm czeskich. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
A wydawałoby się, że takie rzeczy to raczej w Hollywood. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Cenzin padła ofiarą phishingu. Oszuści, podszywając się pod dostawcę z Czech, podmienili numery kont. W rezultacie około 4 milionów złotych za dostawy, wypłacone w ciągu kilku miesięcy, trafiło na rachunek hakerów.


Cóż, duża firma zajmująca się handlem bronią i specjalistycznym wyposażeniem wojskowym rządzi się swoimi prawami. Ale też nikt się nie spodziewał, że może paść ofiarą tak prymitywnego przekrętu – wystarczyła wymiana e-maili, by podający się za Czechów hakerzy „podmienili” numer konta bankowego, na które regulowane były płatności za dostawy.

Nowe procedury bezpieczeństwa
Menedżerowie firmy zorientowali się w sytuacji prawdopodobnie pod koniec ubiegłego roku – twierdzi stacja RMF FM, która poinformowała o włamaniu. Zwolniono w efekcie dwie osoby, w tym szefa bezpieczeństwa spółki.

Teraz rusza obława na złodziei. – Sprawa ma charakter międzynarodowy. Niezwłocznie powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą postępowanie. Szczegółowe informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa Cenzin Sp. z o.o. i prowadzonego śledztwa w tej sprawie – dowodzi dyrektor departamentu komunikacji i marketingu PGZ, Justyna Mosoń. W całej Grupie – obejmującej 63 firmy – wprowadzane są nowe procedury bezpieczeństwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.