Bezczelny przekręt w polskiej firmie zbrojeniowej. Oszuści skubnęli Cenzin na 4 mln złotych

Firma Cenzin zajmuje się na co dzień handlem uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym, przeważnie polskiej zbrojeniówki, ale też np. firm czeskich.
Firma Cenzin zajmuje się na co dzień handlem uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym, przeważnie polskiej zbrojeniówki, ale też np. firm czeskich. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
A wydawałoby się, że takie rzeczy to raczej w Hollywood. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Cenzin padła ofiarą phishingu. Oszuści, podszywając się pod dostawcę z Czech, podmienili numery kont. W rezultacie około 4 milionów złotych za dostawy, wypłacone w ciągu kilku miesięcy, trafiło na rachunek hakerów.

Cóż, duża firma zajmująca się handlem bronią i specjalistycznym wyposażeniem wojskowym rządzi się swoimi prawami. Ale też nikt się nie spodziewał, że może paść ofiarą tak prymitywnego przekrętu – wystarczyła wymiana e-maili, by podający się za Czechów hakerzy „podmienili” numer konta bankowego, na które regulowane były płatności za dostawy.

Nowe procedury bezpieczeństwa
Menedżerowie firmy zorientowali się w sytuacji prawdopodobnie pod koniec ubiegłego roku – twierdzi stacja RMF FM, która poinformowała o włamaniu. Zwolniono w efekcie dwie osoby, w tym szefa bezpieczeństwa spółki.

Teraz rusza obława na złodziei. – Sprawa ma charakter międzynarodowy. Niezwłocznie powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą postępowanie. Szczegółowe informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa Cenzin Sp. z o.o. i prowadzonego śledztwa w tej sprawie – dowodzi dyrektor departamentu komunikacji i marketingu PGZ, Justyna Mosoń. W całej Grupie – obejmującej 63 firmy – wprowadzane są nowe procedury bezpieczeństwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.