„Wezwanie do złożenia wyjaśniania”. Oszuści próbują podszyć się pod urzędników podatkowych

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od rzekomych urzędników podatkowych.
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od rzekomych urzędników podatkowych. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Resort finansów zaalarmował prowadzony pod egidą ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego: w sieci pojawiły się e-maile, które pod pozorem uzupełnienia danych podatkowych najprawdopodobniej mają zaprowadzić użytkowników na strony wyłudzające dane lub zarażające komputer szkodliwym oprogramowaniem.

Wiadomości od hakerów mają charakter groźny i śmieszny zarazem. Śmieszny, bowiem już temat wiadomości zawiera błąd, a w treści zawarte są zachęty do kliknięcia w link, którego nadawca... najwyraźniej zapomniał dodać. Zaskoczenie może też wywoływać adres, z którego wysłano wiadomość: mf.gov.pl@finasow1.pl.

Zachęta do odpowiedzi
Groźnie jest natomiast, gdyż e-maile posługują się danymi adresowanymi ministerstwa finansów oraz używają stosunkowo realistycznej wymówki, dotyczącej „wystąpienia błędu w deklaracji”. Z kolei wspomniany już link, którego zabrakło, ma prowadzić do dokumentów kwestionowanych przez rzekomych urzędników.

Jak sugeruje portal money.pl, brak linka może być jednak prowokacją: zachętą do tego, by adresaci wiadomości odpowiadali na nie, domagając się linka. Może on też być w tych wiadomościach, do których ministerstwo nie dotarło. – Szczególne nasilenie tego typu maili nastąpiło na początku bieżącego roku – alarmuje jednak resort.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.