„Wezwanie do złożenia wyjaśniania”. Oszuści próbują podszyć się pod urzędników podatkowych

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od rzekomych urzędników podatkowych.
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od rzekomych urzędników podatkowych. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Resort finansów zaalarmował prowadzony pod egidą ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego: w sieci pojawiły się e-maile, które pod pozorem uzupełnienia danych podatkowych najprawdopodobniej mają zaprowadzić użytkowników na strony wyłudzające dane lub zarażające komputer szkodliwym oprogramowaniem.


Wiadomości od hakerów mają charakter groźny i śmieszny zarazem. Śmieszny, bowiem już temat wiadomości zawiera błąd, a w treści zawarte są zachęty do kliknięcia w link, którego nadawca... najwyraźniej zapomniał dodać. Zaskoczenie może też wywoływać adres, z którego wysłano wiadomość: mf.gov.pl@finasow1.pl.

Zachęta do odpowiedzi
Groźnie jest natomiast, gdyż e-maile posługują się danymi adresowanymi ministerstwa finansów oraz używają stosunkowo realistycznej wymówki, dotyczącej „wystąpienia błędu w deklaracji”. Z kolei wspomniany już link, którego zabrakło, ma prowadzić do dokumentów kwestionowanych przez rzekomych urzędników.

Jak sugeruje portal money.pl, brak linka może być jednak prowokacją: zachętą do tego, by adresaci wiadomości odpowiadali na nie, domagając się linka. Może on też być w tych wiadomościach, do których ministerstwo nie dotarło. – Szczególne nasilenie tego typu maili nastąpiło na początku bieżącego roku – alarmuje jednak resort.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.