Będzie łatwiej dostać 500+. Samotni rodzice będą musieli pokazać mniej dokumentów

Elżbieta Rafalska planuje zmiany w warunkach niezbędnych do otrzymania programu 500+
Elżbieta Rafalska planuje zmiany w warunkach niezbędnych do otrzymania programu 500+ Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Samotny rodzic, który chce otrzymywać 500 plus musi pokazać decyzję o zasądzeniu alimentów. Ministerstwo Pracy planuje jednak zmienić tę sytuację. Łatwiej ma być jeszcze w tym roku. Możliwe jednak, że wraz z tą zmianą wejdzie w życie wzrost progu dochodowego, od którego zależy otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.


Osobom samotnie wychowującym dzieci trudniej uzyskać świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” - nie dość, że ich dochody muszą wynosić 800 zł na osobę w rodzinie, to jeszcze muszą mieć zasądzone alimenty na każde dziecko. Ministerstwo Pracy tłumaczy to tym, że każda latorośl samotnego rodzica musi być traktowana tak samo i nie zmieniło zdania nawet mimo nakazu sądu.


Pod koniec 2017 r. rząd zmodyfikował ustawę o 500 plus i utrudnił samotnie wychowującym dzieci rodzicom ubieganie się o rekompensaty z programu. Dlaczego? Jak wyjaśniało Ministerstwo Pracy, było to spowodowane fałszywymi deklaracjami samotnych osób z dziećmi, które w rzeczywistości pozostawały w nieformalnych związkach i nie wliczały do wniosku dochodu partnera.


Dodatkowe warunki wypłat niezgodne z prawem
Aby otrzymać pieniądze z rządowego programu, jedna z wielodzietnych matek poszła do sądu i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że wymóg sądowych alimentów nie ma sensu w przypadku wypłaty pieniędzy na drugie i kolejne dziecko, bo rządowe rekompensaty powinny być wypłacane tym dzieciom z automatu, bez dodatkowych warunków.


Jednak ministerstwo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ignorowało ten wyrok sądu. Aż do teraz.

- Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do 500+ na pierwsze dziecko - mówi w rozmowie z "Faktem" Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny.

Wzrośnie próg dochodowy na pierwsze dziecko?
Zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Co więcej,minister chciałaby wzrostu progu dochodowego, jeśli rodzic stara się o świadczenie na pierwsze dziecko. – Dla mnie punktem wyjścia jest wzrost co najmniej o kwotę 100 zł – mówiła ostatnio Rafalska.

Nie wiadomo jednak, ile osób skorzysta z tego ułatwienia. "Fakt" przypomina jednak, że 500+ pobiera w tej chwili około pół miliona rodziców, którzy dostają świadczenie na łącznie 767 tys. dzieci. Łącznie w całym kraju samotni rodzice wychowują 1,1 mln dzieci.

Stawianie dziwnych warunków samotnym rodzicom najprawdopodobniej spowodowane jest faktem, że na program 500 plus jest coraz mniej pieniędzy. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, rząd tłumaczy to tym, że coraz mniej Polaków jest bezrobotnych, a wynagrodzenia rosną, więc do pobierania świadczenia uprawnionych jest coraz mniej osób.