Posłanki PiS faworyzują TV Trwam i TVP. Zaproponowały poprawkę, która odciąży je finansowo

Na poprawce wprowadzonej przez posłanki ma zyskać telewizja ojca Tadeusza Rydzyka, TV Trwam.
Na poprawce wprowadzonej przez posłanki ma zyskać telewizja ojca Tadeusza Rydzyka, TV Trwam. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Aby wprowadzić w Polsce sieć 5G, nadawcy telewizyjni muszą zwolnić pasma z zakresu 700 MHz. Dwie posłanki PiS chcą, by kosztami tych zmian nie zostały obciążone TV Trwam i TVP. Z tej przyczyny miały wprowadzić poprawkę do procedowanej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, która zwalnia część nadawców z wydatków tzw. refarmingu.


Poprawki last minute
Według nieoficjalnych źródeł „Rzeczpospolitej” do nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, nad którą 19 lutego br. ponownie pochyli się sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, w ostatniej chwili została wniesiona dodatkowa poprawka.

Jej autorkami są posłanki PiS Barbara Bubula i Elżbieta Kruk. Choć nie jest znana oficjalna treść propozycji, dziennik ustalił, że w poprawce znalazł się zapis ustawowo gwarantujący nadawcom telewizyjnym nieponoszenie kosztów zmiany przeznaczenia częstotliwości z zakresu 700 MHz. Posłankom ma chodzić przede wszystkim o bliskim obecnemu rządowi TVP, a także TV Trwam, której dyrektorem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Przerzucić koszty na amerykański fundusz
Pasmo 700 MHz jest obecnie używane do nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, zaś operatorem nadajników oraz multipleksów jest spółka Emitel, należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners. Posłanki miały zasugerować, by to właśnie Emitel poniósł wszystkie koszty związane ze zwolnieniem tego pasma, zamiast dzielić je z innymi stacjami telewizyjnymi, takimi jak TVP, TV Trwam, ale również Polsat i TVN.


Emitelowi takie rozwiązanie się nie podoba, jednak nie wierzy, by podobna poprawka została przez Komisję przyjęta. Również Ministerstwo Cyfryzacji ma uważać pomysł za niezbyt udany i przekonywać posłanki, że podobna propozycja nie jest potrzebna w nowelizacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł