PiS straci władzę przez zakaz handlu? "Zapłacą wysoką cenę w wyborach parlamentarnych"

Potrzeba byłoby kilkunastu lat, by odwrócić fatalne konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele - przekonują eksperci WEI.
Potrzeba byłoby kilkunastu lat, by odwrócić fatalne konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele - przekonują eksperci WEI. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Za utrzymanie zakazu handlu w niedziele PiS może zapłacić „wysoką polityczną cenę w kolejnych wyborach parlamentarnych” – ostrzega Warsaw Enterprise Institute, think-tank Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Innymi słowy, jeden z czołowych projektów socjalno-gospodarczych rządu może ostatecznie okazać się przyczyną przegranych wyborów, jak sugerują analitycy.


Na feralny – dla PiS – efekt składają się rozmaite czynniki. Z jednej strony niedzielny zakaz handlu wydaje się mieć więcej przeciwników niż zwolenników, jak już pisaliśmy w INNPoland.pl. Na dodatek, projekt był pomyślany jako wsparcie pracowników dużych sieci handlowych oraz drobnych przedsiębiorców, prowadzących lokalne sklepiki. Pierwszym znacząco nie pomógł, za to sklepy tych drugich ciągnie ku przepaści.

11 tysięcy placówek mniej
W ostatnim roku zniknęło z rynku 11 tysięcy placówek – przypomina WEI. – Szczególnie dramatyczna jest sytuacja finansowa osiedlowych sklepów warzywnych, księgarni, sklepów obuwniczych – wskazuje portal Wiadomości Handlowe. Przybywa padających firm handlowych, z hurtowniami na czele. Potrzeba byłoby nawet kilkunastu lat, by zrównoważyć spustoszenie na rynku, jakie dokonało się w ciągu ostatniego roku.

WEI podsuwa rządzącym własne recepty – natychmiastowe wycofanie się z zakazu handlu, negocjacje z przedstawicielami branży handlowej o znoszeniu kolejnych barier rynkowych, czy wpisanie – zamiast zakazów – do Kodeksu Pracy założenia, że każdy etatowy pracownik ma zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.