Złe wiadomości dla kierowców: ubezpieczenia znowu zdrożeją. Decyzja UE

Poszkodowani w wypadkach mają być lepiej chronieni, ale ceny ubezpieczeń pójdą w górę
Poszkodowani w wypadkach mają być lepiej chronieni, ale ceny ubezpieczeń pójdą w górę Foto: Pixabay.com
Parlament Europejski zamierza zmienić zasady rządzące rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Ich ceny prawdopodobnie pójdą w górę. W zamian ofiary wypadków będą mogły liczyć na wyższe odszkodowania. Kierowcy bez OC będą też ostrzej karani.


PE przyjął propozycję dyrektywy dotyczącej ubezpieczeń. Celem jest zwiększenie ochrony poszkodowanych w wypadkach – mają oni otrzymywać większe odszkodowania. Można to osiągnąć przez zwiększenie tzw. sum gwarancyjnych. A to się może bezpośrednio przełożyć na koszta, jakie będą ponosić kierowcy.

Taki scenariusz jest prawie pewny i najbardziej może uderzyć w kieszenie polskich właścicieli aut. Przyczyną są stosunkowo niskie ceny ubezpieczeń w naszym kraju. Może trudno w to uwierzyć patrząc na rachunki od ubezpieczycieli, ale mamy jedne z najniższych cen w całej Unii Europejskiej.

Auto-Świat.pl pisze, że obecnie suma gwarancyjna, czyli maksymalna kwota odszkodowania, jaką może wypłacić firma ubezpieczeniowa w ramach polisy OC, wynosi 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 mln euro jeśli chodzi o szkody majątkowe. Przyjęta propozycja zakłada podwyższenie sum gwarancyjnych odpowiednio do 6,07 mln euro i 1,22 mln euro.


Ostry kurs
PE proponuje też uszczelnienie kontroli kierowców, którzy unikają opłacania OC. Miałoby to zostać zrealizowane przez sieć kamer i oprogramowanie sprawdzające tablice rejestracyjne w każdym państwie. Przyłapany kierowca płaciłby wysoką karę, niezależnie od tego w jakim kraju się znajdzie.

Ciekawą propozycją jest pomysł, by zniżki za bezszkodową jazdę mogły być zdobywane na całym terenie UE. Jeśli np. polski kierowca przeniesie się do Niemiec, zachowa swoje „konto zniżkowe”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.