Drakońska kara dla Polski. Przegraliśmy sromotnie z zagranicznym inwestorem

Komisja Nadzoru Finansowego słynęła z rygorystycznego przestrzegania przepisów i ostrożności. W przypadku funduszu Abris najwyraźniej jednak przesadziła.
Komisja Nadzoru Finansowego słynęła z rygorystycznego przestrzegania przepisów i ostrożności. W przypadku funduszu Abris najwyraźniej jednak przesadziła. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
650 milionów złotych odszkodowania ma zapłacić Polska funduszowi Abris. Pięć lat temu Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o tym, by fundusz – a precyzyjniej: spółka PL Holdings, którą kontrolował w Polsce – pozbył się akcji FM Banku.


Do sporu między funduszem private equity Abris a Komisją doszło w 2013 r., gdy fundusz próbował połączyć dwa posiadane małe banki – FM Bank i PBP Bank – w jeden. KNF nie pozwolił na tę operację, zarzucając inwestorowi m.in. brak odpowiednich konsultacji dla tej operacji, niewłaściwą formę zatrudnienia prezesa (kontrakt zamiast umowy o pracę), czy nadmierne kompetencje rady nadzorczej.

Ostrożność ówczesnego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka oraz jego zastępcy ds. sektora bankowego, Wojciecha Kwaśniaka, doprowadziła do sporu, który został skierowany do międzynarodowego arbitrażu. I w ten sposób ostatecznie sprawa wylądowała przed luksemburskim sądem, który przyznał funduszowi 760 mln zł odszkodowania. Po apelacji sprawa trafiła do Szwecji i, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", tamtejszy sąd obniżył kwotę do 650 mln.

Cóż, można powiedzieć, że i tak się nam upiekło: biegli wyceniali straty Abrisa na ponad 2 mld złotych. Po wyroku szwedzkiego sądu możemy się jeszcze odwoływać do tamtejszego Sądu Najwyższego, ale z każdym dniem przybywa odsetek do zapłacenia – i to w tempie 145 tys. zł dziennie. A szanse na zwycięstwo w tej ostatecznej instancji są mizerne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.