Samozatrudnienie jak przekręt. „Możemy mieć do czynienia ze schematem podatkowym”

Urzędnicy fiskusa oczekują, że przedsiębiorcy będą też raportować na temat form zatrudnienia innych niż umowa o pracę.
Urzędnicy fiskusa oczekują, że przedsiębiorcy będą też raportować na temat form zatrudnienia innych niż umowa o pracę. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Interpretacja ministerstwa finansów nie pozostawia wątpliwości: „sztuczne” zatrudnianie na zasadach samozatrudnienia może oznaczać „schemat podatkowy”, czyli – innymi słowy – sposób na unikanie płacenia podatków. Dlatego resort finansów oczekuje od przedsiębiorców informowania na temat prac wykonywanych w oparciu o umowę na zlecenie czy fakturę.


Jeśli ktoś jest „sztucznie” zatrudniany na zasadzie samozatrudnienia, to możemy mieć do czynienia ze schematem podatkowym – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” od Dominika Kaczmarskiego, dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w resorcie finansów. Inna sprawa, że w niektórych zawodach to naturalna forma funkcjonowania.

– Jest dużo sytuacji, w których samozatrudnienie będzie właściwą formą prawną zarobkowania, odpowiadającą temu, czym dana osoba rzeczywiście się zajmuje – dodawał Kaczmarski.

Praca w stosunku podporządkowania
Sprawa traktowania samozatrudnienia jako potencjalnego sposobu na unikanie opodatkowania pojawiła się w ślad za wejściem w życie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Odpytywani przez „DGP” eksperci byli podzieleni co do tego, czy należy informować fiskus na temat innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Jedni argumentowali, że nie – bo samozatrudnienie oznacza oszczędności głównie na składkach ZUS.

Ale w objaśnieniach ministra finansów z 31 stycznia 2019 r., na stronie 72, jest i kontrargument. Minister uznaje tam samozatrudnienie jako „faktyczne wykonywania pracy w stosunku podporządkowania”.

Może zwłaszcza chodzić o podporządkowanie jednemu podmiotowi. Innymi słowy, jeżeli firma założona przez byłego pracownika pracuje wyłącznie dla jednego pracodawcy, może to oznaczać „schemat podatkowy”. Dominik Kaczmarski podkreśla, że w takich sytuacjach zatrudniający i zatrudniany dzielą się korzyścią podatkową z tego tytułu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.