Samozatrudnienie jak przekręt. „Możemy mieć do czynienia ze schematem podatkowym”

Urzędnicy fiskusa oczekują, że przedsiębiorcy będą też raportować na temat form zatrudnienia innych niż umowa o pracę.
Urzędnicy fiskusa oczekują, że przedsiębiorcy będą też raportować na temat form zatrudnienia innych niż umowa o pracę. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Interpretacja ministerstwa finansów nie pozostawia wątpliwości: „sztuczne” zatrudnianie na zasadach samozatrudnienia może oznaczać „schemat podatkowy”, czyli – innymi słowy – sposób na unikanie płacenia podatków. Dlatego resort finansów oczekuje od przedsiębiorców informowania na temat prac wykonywanych w oparciu o umowę na zlecenie czy fakturę.


Jeśli ktoś jest „sztucznie” zatrudniany na zasadzie samozatrudnienia, to możemy mieć do czynienia ze schematem podatkowym – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” od Dominika Kaczmarskiego, dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w resorcie finansów. Inna sprawa, że w niektórych zawodach to naturalna forma funkcjonowania.

– Jest dużo sytuacji, w których samozatrudnienie będzie właściwą formą prawną zarobkowania, odpowiadającą temu, czym dana osoba rzeczywiście się zajmuje – dodawał Kaczmarski.

Praca w stosunku podporządkowania
Sprawa traktowania samozatrudnienia jako potencjalnego sposobu na unikanie opodatkowania pojawiła się w ślad za wejściem w życie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Odpytywani przez „DGP” eksperci byli podzieleni co do tego, czy należy informować fiskus na temat innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Jedni argumentowali, że nie – bo samozatrudnienie oznacza oszczędności głównie na składkach ZUS.

Ale w objaśnieniach ministra finansów z 31 stycznia 2019 r., na stronie 72, jest i kontrargument. Minister uznaje tam samozatrudnienie jako „faktyczne wykonywania pracy w stosunku podporządkowania”.

Może zwłaszcza chodzić o podporządkowanie jednemu podmiotowi. Innymi słowy, jeżeli firma założona przez byłego pracownika pracuje wyłącznie dla jednego pracodawcy, może to oznaczać „schemat podatkowy”. Dominik Kaczmarski podkreśla, że w takich sytuacjach zatrudniający i zatrudniany dzielą się korzyścią podatkową z tego tytułu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.