Od zakazu handlu w niedziele portfele Polaków spęczniały? Jedna grupa deklaruje, że zaoszczędziła

Zakaz handlu w niedziele pozytywnie wpłynął na portfel co szóstego Polaka.
Zakaz handlu w niedziele pozytywnie wpłynął na portfel co szóstego Polaka. Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta
Niedzielny zakaz handlu oznacza mniej czasu spędzonego przez weekend w galerii handlowej. To z kolei przynosi korzyści w postaci oszczędności. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor co szósty Polak widzi pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela.


Autorzy badania „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy” spytali 1296 dorosłych mieszkańców Polski o to, jak wyglądają ich wydatki odkąd wprowadzono zakaz handlu w niedziele. Sondaż przeprowadzono po niecałym roku obowiązywania zakazu handlu, bo w listopadzie 2018 r.

Młodzi ludzie oszczędzają
Z przepytanych ludzi aż 16 proc. zadeklarowało, że dzięki niehandlowym niedzielom udało im się obniżyć wydatki. Najwięcej osób, które zauważyły pozytywny wpływ na wysokość swoich oszczędności należało do grupy wiekowej 18-24 lat. To, jak dowodzą badacze, „pokazuje, kto najchętniej korzystał z otwartych w niedziele galerii handlowych”.

Niestety badanie nie wskazuje, jak duże były oszczędności młodych ludzi.

Z kolei 6 proc. badanych twierdzi, że odkąd zakaz obowiązuje, wydają więcej. Najbardziej rozrzutni okazali się 18-44 latkowie (między 7 a 9 proc. badanych). Jako główną przyczynę zwiększenia wydatków wskazują zwiększenie zakupów przez internet (47 proc.).


Ankietowani wyznali również, gdzie spędzają czas, który zwykle przeznaczali na wizyty w sklepach. Są to spotkania towarzyskie, wyjścia do restauracji, kina, teatru czy na koncerty. Kosztowne rozrywki zmuszają ich do głębszego sięgnięcia do kieszeni.

Dwie niedziele lepsze niż jedna
Wprowadzone od tego roku zaostrzenia zezwalające na tylko jedną wolną niedzielę w miesiącu nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, co wykazały inne badania przeprowadzone przez agencję Havas Media Group. 46 proc. ankietowanych uważa, że dwie wolne od handlu niedziele były lepszym rozwiązaniem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.