To badanie mówi o rynku pracy więcej niż rozważania analityków. Polacy chłodno o swoich pracodawcach

Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.).
Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.). Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zaledwie 5 proc. Polaków uważa swoją pracę za „świetną”, a 37 proc. jako „dobrą” – takie wyniki znalazły się w najświeższym badaniu szacownego Instytutu Gallupa „2018 Global Great Jobs Briefing”. To wyniki znacznie słabsze niż w wielu innych państwach, w których analitycy Gallupa prowadzili wywiady.


„Świetna” praca według Gallupa to taka, kiedy pracownik jest w nią zaangażowany, wykonuje ją z entuzjazmem, a z wyników jest zadowolony. Na tę satysfakcję składa się też wysoka ocena warunków wykonywania tej pracy. Według ekspertów niebagatelne znaczenie mają tu takie czynniki jak wynagrodzenie, atmosfera w miejscu pracy oraz poczucie bycia potrzebnym i docenianym.

I okazuje się, że pod tym względem przodują Stany Zjednoczone (co nie jest być może wielkim zaskoczeniem) i Rosja (co już może zaskakiwać). W obu tych krajach odsetek wysoce zadowolonych pracowników sięga 13 proc. Przed Polakami uplasowali się też Estończycy i Norwedzy (11 i 7 proc.). Wysokie noty dostają pracodawcy w Singapurze, Panamie, Kazachstanie czy Emiratach.

Średniak w skali świata
„Dobra” praca to taka, którą wykonuje się ponad 30 godzin dla jednego pracodawcy. W tym zestawieniu Polacy akurat znaleźli się dosyć wysoko: przed nami są Estończycy, podobny jest też odsetek uważających swoją pracę za „dobrą” Norwegów. Za nami są Brytyjczycy i Francuzi (po 33 proc.) oraz Amerykanie i Rosjanie (znowuż łeb w łeb, po 32 proc.).


Polska wydaje się być w tych zestawieniach średniakiem. Problem jednak w tym, że nawet w naszym regionie Europy są kraje, w których entuzjazm dla wykonywanej pracy i firmy, w której się ją wykonuje, jest wyższy. To m.in. Czechy, Słowacja, ale też Bułgaria czy Rumunia.

Cóż, postrzeganie swojego zajęcia i pracodawcy to kwestia względna. Ale dobre nastawienie przekłada się na wyniki firmy, a w skali makro – na całą gospodarkę. – Ludzie uważający, że mają świetną pracę (…) napędzają wydajność i innowacje oraz w największym stopniu rozwijają swoje organizacje – cytuje analizy Instytutu Gallupa dziennik „Rzeczpospolita”. Produktywność takich zespołów jest 17 proc. wyższa niż tych, gdzie pracują ludzie, którym „wszystko jedno”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby