To badanie mówi o rynku pracy więcej niż rozważania analityków. Polacy chłodno o swoich pracodawcach

Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.).
Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.). Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zaledwie 5 proc. Polaków uważa swoją pracę za „świetną”, a 37 proc. jako „dobrą” – takie wyniki znalazły się w najświeższym badaniu szacownego Instytutu Gallupa „2018 Global Great Jobs Briefing”. To wyniki znacznie słabsze niż w wielu innych państwach, w których analitycy Gallupa prowadzili wywiady.


„Świetna” praca według Gallupa to taka, kiedy pracownik jest w nią zaangażowany, wykonuje ją z entuzjazmem, a z wyników jest zadowolony. Na tę satysfakcję składa się też wysoka ocena warunków wykonywania tej pracy. Według ekspertów niebagatelne znaczenie mają tu takie czynniki jak wynagrodzenie, atmosfera w miejscu pracy oraz poczucie bycia potrzebnym i docenianym.

I okazuje się, że pod tym względem przodują Stany Zjednoczone (co nie jest być może wielkim zaskoczeniem) i Rosja (co już może zaskakiwać). W obu tych krajach odsetek wysoce zadowolonych pracowników sięga 13 proc. Przed Polakami uplasowali się też Estończycy i Norwedzy (11 i 7 proc.). Wysokie noty dostają pracodawcy w Singapurze, Panamie, Kazachstanie czy Emiratach.

Średniak w skali świata
„Dobra” praca to taka, którą wykonuje się ponad 30 godzin dla jednego pracodawcy. W tym zestawieniu Polacy akurat znaleźli się dosyć wysoko: przed nami są Estończycy, podobny jest też odsetek uważających swoją pracę za „dobrą” Norwegów. Za nami są Brytyjczycy i Francuzi (po 33 proc.) oraz Amerykanie i Rosjanie (znowuż łeb w łeb, po 32 proc.).


Polska wydaje się być w tych zestawieniach średniakiem. Problem jednak w tym, że nawet w naszym regionie Europy są kraje, w których entuzjazm dla wykonywanej pracy i firmy, w której się ją wykonuje, jest wyższy. To m.in. Czechy, Słowacja, ale też Bułgaria czy Rumunia.

Cóż, postrzeganie swojego zajęcia i pracodawcy to kwestia względna. Ale dobre nastawienie przekłada się na wyniki firmy, a w skali makro – na całą gospodarkę. – Ludzie uważający, że mają świetną pracę (…) napędzają wydajność i innowacje oraz w największym stopniu rozwijają swoje organizacje – cytuje analizy Instytutu Gallupa dziennik „Rzeczpospolita”. Produktywność takich zespołów jest 17 proc. wyższa niż tych, gdzie pracują ludzie, którym „wszystko jedno”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.