To badanie mówi o rynku pracy więcej niż rozważania analityków. Polacy chłodno o swoich pracodawcach

Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.).
Zaledwie 5 proc. Polaków ocenia swoją pracę jako "świetną". Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za Amerykanami czy Rosjanami (13 proc.). Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zaledwie 5 proc. Polaków uważa swoją pracę za „świetną”, a 37 proc. jako „dobrą” – takie wyniki znalazły się w najświeższym badaniu szacownego Instytutu Gallupa „2018 Global Great Jobs Briefing”. To wyniki znacznie słabsze niż w wielu innych państwach, w których analitycy Gallupa prowadzili wywiady.


„Świetna” praca według Gallupa to taka, kiedy pracownik jest w nią zaangażowany, wykonuje ją z entuzjazmem, a z wyników jest zadowolony. Na tę satysfakcję składa się też wysoka ocena warunków wykonywania tej pracy. Według ekspertów niebagatelne znaczenie mają tu takie czynniki jak wynagrodzenie, atmosfera w miejscu pracy oraz poczucie bycia potrzebnym i docenianym.

I okazuje się, że pod tym względem przodują Stany Zjednoczone (co nie jest być może wielkim zaskoczeniem) i Rosja (co już może zaskakiwać). W obu tych krajach odsetek wysoce zadowolonych pracowników sięga 13 proc. Przed Polakami uplasowali się też Estończycy i Norwedzy (11 i 7 proc.). Wysokie noty dostają pracodawcy w Singapurze, Panamie, Kazachstanie czy Emiratach.

Średniak w skali świata
„Dobra” praca to taka, którą wykonuje się ponad 30 godzin dla jednego pracodawcy. W tym zestawieniu Polacy akurat znaleźli się dosyć wysoko: przed nami są Estończycy, podobny jest też odsetek uważających swoją pracę za „dobrą” Norwegów. Za nami są Brytyjczycy i Francuzi (po 33 proc.) oraz Amerykanie i Rosjanie (znowuż łeb w łeb, po 32 proc.).


Polska wydaje się być w tych zestawieniach średniakiem. Problem jednak w tym, że nawet w naszym regionie Europy są kraje, w których entuzjazm dla wykonywanej pracy i firmy, w której się ją wykonuje, jest wyższy. To m.in. Czechy, Słowacja, ale też Bułgaria czy Rumunia.

Cóż, postrzeganie swojego zajęcia i pracodawcy to kwestia względna. Ale dobre nastawienie przekłada się na wyniki firmy, a w skali makro – na całą gospodarkę. – Ludzie uważający, że mają świetną pracę (…) napędzają wydajność i innowacje oraz w największym stopniu rozwijają swoje organizacje – cytuje analizy Instytutu Gallupa dziennik „Rzeczpospolita”. Produktywność takich zespołów jest 17 proc. wyższa niż tych, gdzie pracują ludzie, którym „wszystko jedno”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.