Już nie ma odwrotu. Dziś rusza w Polsce wydawanie e-dowodów

Nowe dowody zastąpią dotychczasowe w ciągu najdalej 10 lat.
Nowe dowody zastąpią dotychczasowe w ciągu najdalej 10 lat. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
4 marca to dzień, w którym rusza wydawanie nowych dowodów osobistych, odtąd już wzbogaconych o dodatkowe funkcje elektroniczne. Zapowiada się cyfrowa rewolucja w państwowej administracji i naszym codziennym życiu.


E-dowód można by lapidarnie określić jako stary dowód w nowym opakowaniu: dotychczasowe blankiety zostały wzbogacone o tzw. warstwę elektroniczną, bezstykowy chip pozwalający potwierdzać tożsamość i podpisywać dokumenty tylko poprzez dotknięcie dowodem specjalnego czytnika – tak jak w stykowych kartach płatniczych – i wprowadzenie stosownego PIN.

Niedawno w INNPoland.pl pisaliśmy ze szczegółami o tym, jak działają e-dowody.

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty na e-dowód?
Od e-dowodów nie będzie odwrotu: jeszcze w tym roku kończy się ważność około 1,5 mln dowodów osobistych - przypomina gazeta.pl. Być może w przypadku, gdyby e-dowody okazały się bardzo praktycznym rozwiązaniem, niewykluczone, że Polacy będą chcieli wymienić stare na nowe, zanim jeszcze upłynie data ważności. Tak czy inaczej, w ciągu dekady wymienione zostaną praktycznie wszystkie wydane dowody osobiste.

Prawdopodobnie e-dowody wydatnie skrócą czas wypełniania urzędowych dokumentów, oczekiwania na spotkanie z urzędnikiem, pozwolą przekroczyć automatyczne bramki graniczne w obrębie UE. Nie zmienią się procedury występowania i wymiany dowodu, czy zgłaszania jego utraty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.