Już nie ma odwrotu. Dziś rusza w Polsce wydawanie e-dowodów

Nowe dowody zastąpią dotychczasowe w ciągu najdalej 10 lat.
Nowe dowody zastąpią dotychczasowe w ciągu najdalej 10 lat. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
4 marca to dzień, w którym rusza wydawanie nowych dowodów osobistych, odtąd już wzbogaconych o dodatkowe funkcje elektroniczne. Zapowiada się cyfrowa rewolucja w państwowej administracji i naszym codziennym życiu.


E-dowód można by lapidarnie określić jako stary dowód w nowym opakowaniu: dotychczasowe blankiety zostały wzbogacone o tzw. warstwę elektroniczną, bezstykowy chip pozwalający potwierdzać tożsamość i podpisywać dokumenty tylko poprzez dotknięcie dowodem specjalnego czytnika – tak jak w stykowych kartach płatniczych – i wprowadzenie stosownego PIN.

Niedawno w INNPoland.pl pisaliśmy ze szczegółami o tym, jak działają e-dowody.

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty na e-dowód?
Od e-dowodów nie będzie odwrotu: jeszcze w tym roku kończy się ważność około 1,5 mln dowodów osobistych - przypomina gazeta.pl. Być może w przypadku, gdyby e-dowody okazały się bardzo praktycznym rozwiązaniem, niewykluczone, że Polacy będą chcieli wymienić stare na nowe, zanim jeszcze upłynie data ważności. Tak czy inaczej, w ciągu dekady wymienione zostaną praktycznie wszystkie wydane dowody osobiste.

Prawdopodobnie e-dowody wydatnie skrócą czas wypełniania urzędowych dokumentów, oczekiwania na spotkanie z urzędnikiem, pozwolą przekroczyć automatyczne bramki graniczne w obrębie UE. Nie zmienią się procedury występowania i wymiany dowodu, czy zgłaszania jego utraty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.