Od dziś nowe prawo jazdy. Ważna zmiana ułatwi życie wielu kierowcom

Nowe prawa jazdy mają oszczędzić kierowcom kolejnych formalności w chwili, kiedy zmieniają oni adres zamieszkania.
Nowe prawa jazdy mają oszczędzić kierowcom kolejnych formalności w chwili, kiedy zmieniają oni adres zamieszkania. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Przeprowadzka i przemeldowanie wiązały się dotychczas również z koniecznością wymiany prawa jazdy. Operacja była kosztowna, a każdorazowe pielgrzymki do urzędów – upierdliwe. Nowe prawa jazdy nie będą jednak zawierać informacji o miejscu zamieszkania, nie trzeba będzie więc ich wymieniać, a przynajmniej nie z tego powodu. Trzeba jednak ustawić się w kolejce ten ostatni raz.


Kończy się epoka, kiedy kierowcy musieli zmienić dokument w ciągu 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania. Zmiany w dokumentach są wzorowane na tych, które wprowadzono w odniesieniu do dowodów osobistych w 2015 r.

Przymusowa wymiana w latach 2028-2033
Zmiany nie oznaczają jednak, że musimy popędzić do swojego lokalnego wydziału komunikacji. – Wymiana prawa jazdy w związku z wprowadzeniem nowego wzoru nie jest konieczna – cytuje komunikat Ministerstwa Infrastruktury dziennik „Fakt”. – Dokumenty, które były wydane do tej pory, zachowują swoją ważność – dodaje resort.

Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat. Za ich wydanie trzeba będzie ponieść opłatę wysokości 100,15 zł – niewiele mniej niż wcześniej. Właściciele bezterminowych praw jazdy nie będą mieli – mimo cytowanych wyżej zapewnień resortu – powodów do radości: w latach 2028-2033 wszystkie „stare” prawa jazdy trzeba będzie przymusowo wymienić na nowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.