Od dziś nowe prawo jazdy. Ważna zmiana ułatwi życie wielu kierowcom

Nowe prawa jazdy mają oszczędzić kierowcom kolejnych formalności w chwili, kiedy zmieniają oni adres zamieszkania.
Nowe prawa jazdy mają oszczędzić kierowcom kolejnych formalności w chwili, kiedy zmieniają oni adres zamieszkania. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Przeprowadzka i przemeldowanie wiązały się dotychczas również z koniecznością wymiany prawa jazdy. Operacja była kosztowna, a każdorazowe pielgrzymki do urzędów – upierdliwe. Nowe prawa jazdy nie będą jednak zawierać informacji o miejscu zamieszkania, nie trzeba będzie więc ich wymieniać, a przynajmniej nie z tego powodu. Trzeba jednak ustawić się w kolejce ten ostatni raz.


Kończy się epoka, kiedy kierowcy musieli zmienić dokument w ciągu 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania. Zmiany w dokumentach są wzorowane na tych, które wprowadzono w odniesieniu do dowodów osobistych w 2015 r.

Przymusowa wymiana w latach 2028-2033
Zmiany nie oznaczają jednak, że musimy popędzić do swojego lokalnego wydziału komunikacji. – Wymiana prawa jazdy w związku z wprowadzeniem nowego wzoru nie jest konieczna – cytuje komunikat Ministerstwa Infrastruktury dziennik „Fakt”. – Dokumenty, które były wydane do tej pory, zachowują swoją ważność – dodaje resort.

Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat. Za ich wydanie trzeba będzie ponieść opłatę wysokości 100,15 zł – niewiele mniej niż wcześniej. Właściciele bezterminowych praw jazdy nie będą mieli – mimo cytowanych wyżej zapewnień resortu – powodów do radości: w latach 2028-2033 wszystkie „stare” prawa jazdy trzeba będzie przymusowo wymienić na nowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.