Sprawdzili związek szczepień z autyzmem. To największe takie badanie w historii

Badaniu dot. szczepień i autyzmu poddano blisko 700 tysięcy dzieci.
Badaniu dot. szczepień i autyzmu poddano blisko 700 tysięcy dzieci. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Największe jak do tej pory badanie potwierdziło to, o czym naukowcy mówili od dawna - nie ma związku pomiędzy szczepieniem na odrę, świnkę i różyczkę a występowaniem autyzmu.


Duńscy naukowcy przebadali 657 461 dzieci urodzonych między styczniem 1999 a grudniem 2010. Wśród nich były osoby zarówno szczepione, jak i nieszczepione. Spośród nich 6 517 wykazywało zaburzenia ze spektrum autyzmu.


Naukowcy po przeanalizowaniu danych wykazali, że związek pomiędzy szczepieniem MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) jest statystycznie nieistotny.

Oczywiście nie jest to jedyne badanie, które wykazuje, że szczepionki nie powodują autyzmu. Naukowcy opierają się często także o metaanalizy, czyli badania podsumowujące inne badania, które również tego związku nie wykazały. Duńskie badanie jest o tyle istotne, że przebadało największą jak dotąd grupę dzieci.


Badania: szczepienia nie powodują autyzmu
W 2015 roku w "The Journal of the American Medical Association" opublikowano kolejne badania, przeprowadzone na 95 tys. dzieci urodzonych w latach 2001-2012, w których jednoznacznie dowiedziono, że szczepionki nie powodują autyzmu.


Pierwsze badanie, które miało wykazać związek szczepionki MMR z autyzmem zostało wykonane przez Andrew Wakefielda w 1998 roku. Jak się jednak okazało, artykuł był nierzetelny, a Wakefield ukrywał przed opinią publiczną konflikt interesów (brał pieniądze od kancelarii odszkodowawczej, która chciała pozwać producenta szczepionki).

Co więcej badanie, Wakefielda objęło jedynie 12 dzieci. W porównaniu z duńskim badaniem wygląda to jak żart. Dodatkowo badacze, którzy próbowali zreplikować wyniki Wakefielda (czyli powtórzyć jego badania w ten sam sposób co on) otrzymali zupełnie inne wyniki.

W 2010 Wakefieldowi odebrano prawo do wykonywania zawodu, a jego artykuł został usunięty z archiwum "Lanceta", gdzie pierwotnie został on opublikowany. Dodatkowo 10 z 13 autorów pracy odwołało swoje stanowiska w tej sprawie.

Ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę
Jednak od tego czasu ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. A w Europie lawinowo rośnie liczba zachorowań na odrę. W pierwszym półroczu tego roku WHO odnotowało już 41 tys. przypadków. A mówiono, że ubiegły rok był rekordowy, kiedy chorych było ponad 20 tys. osób. Wizja powrotu odry staje się realna.

W związku z tym największe serwisy takie jak Facebook czy YouTube chcą ograniczyć wpływ antyszczepionkowców w debacie publicznej. Ten pierwszy zablokuje im możliwość reklamowania swoich artykułów, by móc zwiększać ich zasięgi.

YouTube pod koniec stycznia zapowiedział zaś, że ograniczy pojawianie się w polecanych wideo treści antyszczepionkowych. Ma to zapobiec sytuacji, w której użytkownik po trafieniu na jedno takie wideo, trafi na kolejne, które powtarza fałszywe informacje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.