Wiemy, od kiedy będzie zerowy PIT dla młodych. Mateusz Morawiecki ujawnia termin

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że PIT dla młodych wejdzie w życie latem tego roku
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że PIT dla młodych wejdzie w życie latem tego roku Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wdrożenie zerowej, pierwszej stawki PIT dla osób poniżej 26 r. życia nastąpi latem bieżącego roku – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, w Programie I Polskiego Radia. W ocenie premiera, ewentualna nowelizacja budżetu na 2019 r. nie byłaby "niczym nadzwyczajnym", choć "najprawdopodobniej" nie będzie to konieczne.


– Tego lata chcemy wdrożyć nowe rozwiązania – powiedział Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem. Chodzi tutaj o zapowiedziane podczas przedwyborczej konferencji zniesienie podatku dochodowego dla osób poniżej 26 roku życia.

Kaczyński zapowiedział wówczas pomoc młodym ludziom, „wchodzącym w życie” i rozpoczynającym swoją karierę zawodową. Obiecał brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia.

Morawiecki dodał, że w związku z pakietem fiskalnym ustawa budżetowa na 2019 r. "najprawdopodobniej" nie będzie musiała być znowelizowana, a gdyby wystąpiła konieczność nowelizacji - nie byłaby ona "niczym nadzwyczajnym".

PIT nie będzie głosowany w pierwszej kolejności
W pierwszej kolejności do sejmu mają trafić jednak ustawy dotyczące trzynastej emerytury oraz rozwoju linii autobusowych.

– Już w kwietniu, w maju my będziemy gotowi po stronie budżetu państwa, żeby dystrybuować środki do poszczególnych powiatów. Tych, które będą w stanie logistycznie, operacyjnie obsłużyć odbudowę linii, nazwijmy je umownie PKS-owymi. Nie chodzi o to, żeby dawny PKS wszędzie jeździł, bo to mogą być prywatne firmy przewozowe – powiedział Morawiecki.

Te ostatnie są problematyczne o tyle, że w tej chwili z wielu miejscowości po prostu nie da się wyjechać. Zwłaszcza po tym, jak część przewoźników wycofała się ze świadczenia tam usług.

Zwolnienie z PIT to nawet 3 mld kosztów
Według wyliczeń PiS odbudowa połączeń autobusowych to koszt 800 mln zł rocznie, zwolnienie z PIT osób do 26 roku życia wyniesie 2-3 mld zł rocznie, niższy PIT i wyższa kwota wolna oznacza niższe wpływy do budżetu o ok. 7-10 mld zł. Z kolei koszt dodatkowej emerytury wyniesie 9-10 mld zł, a dodatkowe 500 zł na każde dziecko to 18,5 mld zł rocznie.


Prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie z PAP, że łączne wydatki na "trzynastą" emeryturę mogą sięgnąć nawet 10,8 mld zł, z czego 9,1 mld przypadnie na wydatki ZUS.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.