Niespodziewany skutek majstrowania PiS przy podatku VAT. Będą gigantyczne zwolnienia

Zmiana podatku od soków, nektarów i napojów może zachwiać całą branżą przetwórczo-spożywczą.
Zmiana podatku od soków, nektarów i napojów może zachwiać całą branżą przetwórczo-spożywczą. Fot. Robert Woźniak / Agencja Gazeta
Rząd chce podnieść podatek VAT na napoje owocowe i zrównać ich cenę z naturalnymi sokami. Pracodawcy i związkowcy uważają, że ta zmiana negatywnie odbije się na całej branży i pociągnie za sobą szereg zwolnień. Według ich szacunków pracę może stracić nawet jedna czwarta osób zatrudnionych w branży przetwórczo-spożywczej.


Podatek od soków i nektarów
Cel jest szczytny - Ministerstwu Finansów chodzi o usunięcie absurdalnych i niezrozumiałych zapisów, które powodują, że stawki podatku na bardzo podobne produkty są dziś zróżnicowane. W ten oto sposób sos musztardowy jest obłożony 8-proc. podatkiem, ale już stawka podatku od „czystej” musztardy to aż 23 proc.

Wedle nowych matryc na przykład pieczywo będzie obłożone różnymi stawkami podatku - wypieki świeże i o krótkim terminie będą najniższą. Im dłuższy termin przydatności i ilość dodatków, tym podatek wyższy. Sęk w tym, że tej zależności nie da się przełożyć tak łatwo na soki, nektary i napoje, jak pisał Konrad Bagiński w INNPoland.pl.

Zgodnie z planowanymi zmianami najniższą, 5-proc. stawką VAT będą objęte stuprocentowe soki oraz nektary, które zawierają od 25 do nawet 100 proc. soku/przecieru owocowego lub warzywnego i dodatki, tj. woda, cukier, kwasek cytrynowy i miód (bez konserwantów i barwników). Związkowcy i pracodawcy chcą również tych samych preferencyjnych stawek na napoje owocowe i warzywne zawierające min. 20 proc. soku lub przecieru. Na razie resort finansów zaproponował 23-proc. stawki VAT.


Apel do premiera
Nie podoba się to organizacjom pracodawców i związkom zawodowym, które uważają, że taka stawka zachwieje branżą. Wysłały zatem list do premiera Mateusza Morawieckiego. Argumentują w nim, że zmniejszenie produkcji napojów owocowych spowoduje redukcję zatrudnienia w zakładach przetwórczych.

– W konsekwencji (spowoduje to, przyp. red.) zmniejszenie sprzedaży napojów o nawet 50 proc. na rzecz gorszej jakości słodzonych napojów gazowanych niezawierających składników odżywczych występujących w owocach i warzywach, zmniejszenie produkcji napojów owocowych, co spowoduje redukcję zatrudnienia – argumentują w piśmie.

Sygnatariusze prognozują, że zmiana podatku może skończyć się redukcją nawet 25 proc. etatów z branży przetwórczo-spożywczej. Apelują zatem do premiera o rezygnację ze zmian w podatku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.