Niespodziewany skutek majstrowania PiS przy podatku VAT. Będą gigantyczne zwolnienia

Zmiana podatku od soków, nektarów i napojów może zachwiać całą branżą przetwórczo-spożywczą.
Zmiana podatku od soków, nektarów i napojów może zachwiać całą branżą przetwórczo-spożywczą. Fot. Robert Woźniak / Agencja Gazeta
Rząd chce podnieść podatek VAT na napoje owocowe i zrównać ich cenę z naturalnymi sokami. Pracodawcy i związkowcy uważają, że ta zmiana negatywnie odbije się na całej branży i pociągnie za sobą szereg zwolnień. Według ich szacunków pracę może stracić nawet jedna czwarta osób zatrudnionych w branży przetwórczo-spożywczej.


Podatek od soków i nektarów
Cel jest szczytny - Ministerstwu Finansów chodzi o usunięcie absurdalnych i niezrozumiałych zapisów, które powodują, że stawki podatku na bardzo podobne produkty są dziś zróżnicowane. W ten oto sposób sos musztardowy jest obłożony 8-proc. podatkiem, ale już stawka podatku od „czystej” musztardy to aż 23 proc.

Wedle nowych matryc na przykład pieczywo będzie obłożone różnymi stawkami podatku - wypieki świeże i o krótkim terminie będą najniższą. Im dłuższy termin przydatności i ilość dodatków, tym podatek wyższy. Sęk w tym, że tej zależności nie da się przełożyć tak łatwo na soki, nektary i napoje, jak pisał Konrad Bagiński w INNPoland.pl.

Zgodnie z planowanymi zmianami najniższą, 5-proc. stawką VAT będą objęte stuprocentowe soki oraz nektary, które zawierają od 25 do nawet 100 proc. soku/przecieru owocowego lub warzywnego i dodatki, tj. woda, cukier, kwasek cytrynowy i miód (bez konserwantów i barwników). Związkowcy i pracodawcy chcą również tych samych preferencyjnych stawek na napoje owocowe i warzywne zawierające min. 20 proc. soku lub przecieru. Na razie resort finansów zaproponował 23-proc. stawki VAT.


Apel do premiera
Nie podoba się to organizacjom pracodawców i związkom zawodowym, które uważają, że taka stawka zachwieje branżą. Wysłały zatem list do premiera Mateusza Morawieckiego. Argumentują w nim, że zmniejszenie produkcji napojów owocowych spowoduje redukcję zatrudnienia w zakładach przetwórczych.

– W konsekwencji (spowoduje to, przyp. red.) zmniejszenie sprzedaży napojów o nawet 50 proc. na rzecz gorszej jakości słodzonych napojów gazowanych niezawierających składników odżywczych występujących w owocach i warzywach, zmniejszenie produkcji napojów owocowych, co spowoduje redukcję zatrudnienia – argumentują w piśmie.

Sygnatariusze prognozują, że zmiana podatku może skończyć się redukcją nawet 25 proc. etatów z branży przetwórczo-spożywczej. Apelują zatem do premiera o rezygnację ze zmian w podatku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.