Zatankuj samochód jeszcze dziś. W przyszłym tygodniu czekają nas podwyżki cen paliw

Analitycy przewidują podwyżki cen na stacjach paliw
Analitycy przewidują podwyżki cen na stacjach paliw Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Analitycy przewidują podwyżki cen paliw w tym tygodniu. Szczególnie powinni się obawiać kierowcy samochodów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Stacje będą chciały odbudować marże właśnie na tym paliwie.


Według analityków BM Reflex, cytowanych przez PAP, mimo że w ostatnich dwóch tygodniach na rynku hurtowym ceny były dość stabilne, to zmiany cen na stacjach mogą być kontynuowane i będą to podwyżki, chociaż o mniejszej skali niż w mijającym tygodniu. Reflex zwraca uwagę, że po raz pierwszy od czterech miesięcy w górę mogą pójść ceny autogazu.

Portal e-petrol.pl również spodziewa się podwyżek, przy czym o znacznie większej skali w przypadku oleju napędowego. Wynika to z próby odbudowania marż na tym paliwie, które dotychczas wyglądały "raczej mizernie". W przypadku benzyn nie pojawia się zagrożenie tak dynamicznych podwyżek - ocenia portal.

Według e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu średnie ceny na stacjach powinny być w przedziale 4,68-4,79 zł za litr benzyny 95, 4,99-5,12 zł za litr oleju napędowego i 2,09-2,16 zł za litr autogazu.

Rozmowy Chin i USA wpłyną na ceny paliw
BM Reflex podkreśla, że ceny ropy spadają, a powodem spadków są głównie pogarszające się perspektywy światowego wzrostu gospodarczego. Dla rynków i dalszego kierunku zmian cen ropy naftowej istotne będą rozstrzygnięcia na linii Chiny-USA.


Paliwa w naszym kraju, pomijając podatki, są droższe niż przeciętnie w Unii. Tylko w 10 z 28 unijnych krajów diesel jest droższy niż w Polsce. Biorąc pod uwagę, że oleju napędowego sprzedaje się 3-4 razy więcej niż benzyny bezołowiowej, średnia cena paliw bez podatków w naszym kraju stała się wyższa niż przeciętna w Unii.

W ostatnim czasie na ceny wpłynęło wprowadzenie dodatkowej opłaty, tzw. opłaty emisyjnej. Teoretycznie, rząd obiecywał, że klienci nie „poczują” opłaty emisyjnej, którą miały wziąć na siebie koncerny paliwowe. Eksperci zbywali te zapewnienia wzruszeniem ramion, dodatkowe kilka groszy ekstra łatwo przypisywać „światowym trendom”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.