Chcieli pomóc małym, lokalnym sklepikarzom. Ich pomysł wykończył PiS

Zakupy za bony u lokalnych przedsiębiorców? To zbyt piękne, by mogło się udać
Zakupy za bony u lokalnych przedsiębiorców? To zbyt piękne, by mogło się udać Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
W Nowym Sączu do niedawna działał program pomocy małym polskim sklepikarzom. Można było u nich realizować specjalne bony socjalne. Program działał dobrze, póki PiS nie zmieniło prawa – teraz pomysł legł w gruzach i będzie zamknięty.


Nowy Sącz to miasto bardzo specyficzne. Z jednej strony jest to polityczny matecznik PiS – w ostatnich wyborach kandydaci tej partii dostali 60 proc. głosów, miażdżąc PO (niecałe 14 proc.). To jednocześnie zagłębie milionerów, bo nowosądeccy biznesmeni stali się słynni na całą Polskę. Tu mieszkają i pracują Ryszard Florek (okna), Andrzej Wiśniowski (bramy), bracia Koral (lody) czy Kazimierz Pazgan (kurczaki). W całym mieście mieszka aż 197 milionerów, przypominają dziennikarze Wyborczej.pl.

Bony miały pomóc
Lokalni przedsiębiorcy uruchomili w mieście program Sądeckich Bonów Zakupowych. Z jednej strony dostawali je pracownicy firm z Nowego Sącza jako prezenty od pracodawców, z drugiej zaś osoby niezamożne – jako wsparcie od instytucji pomocowych i organizacji charytatywnych. Bony można było realizować tylko u lokalnych przedsiębiorców – łącznie w 150 miejscach. Chodziło o to, by pieniądze zostawały na miejscu a nie trafiały do jednej z licznych tu Biedronek czy sklepów Lidla.

Niedawno partia rządząca zmieniła jednak prawo i rozdawanie bonów zakupowych okazało się głęboko nieopłacalne. Obecnie nie trzeba płacić podatku od tzw. świadczeń pozapłacowych w wysokości do 1000 zł rocznie. Sęk w tym, że do katalogu tych świadczeń wliczono przelewy oraz np. przedpłacone karty podarunkowe czy paczki na święta. Przepisy nie dotyczą bonów rzeczowych.


Nagle okazało się, że pracodawcom po prostu nie opłaca się korzystać z lokalnego programu wsparcia promującego lokalnych sprzedawców. Zamiast tego mogą wydawać karty przedpłacone do dużych sieci sklepów. Program Sądeckich Bonów Zakupowych nie będzie kontynuowany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.