Chcieli pomóc małym, lokalnym sklepikarzom. Ich pomysł wykończył PiS

Zakupy za bony u lokalnych przedsiębiorców? To zbyt piękne, by mogło się udać
Zakupy za bony u lokalnych przedsiębiorców? To zbyt piękne, by mogło się udać Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
W Nowym Sączu do niedawna działał program pomocy małym polskim sklepikarzom. Można było u nich realizować specjalne bony socjalne. Program działał dobrze, póki PiS nie zmieniło prawa – teraz pomysł legł w gruzach i będzie zamknięty.


Nowy Sącz to miasto bardzo specyficzne. Z jednej strony jest to polityczny matecznik PiS – w ostatnich wyborach kandydaci tej partii dostali 60 proc. głosów, miażdżąc PO (niecałe 14 proc.). To jednocześnie zagłębie milionerów, bo nowosądeccy biznesmeni stali się słynni na całą Polskę. Tu mieszkają i pracują Ryszard Florek (okna), Andrzej Wiśniowski (bramy), bracia Koral (lody) czy Kazimierz Pazgan (kurczaki). W całym mieście mieszka aż 197 milionerów, przypominają dziennikarze Wyborczej.pl.

Bony miały pomóc
Lokalni przedsiębiorcy uruchomili w mieście program Sądeckich Bonów Zakupowych. Z jednej strony dostawali je pracownicy firm z Nowego Sącza jako prezenty od pracodawców, z drugiej zaś osoby niezamożne – jako wsparcie od instytucji pomocowych i organizacji charytatywnych. Bony można było realizować tylko u lokalnych przedsiębiorców – łącznie w 150 miejscach. Chodziło o to, by pieniądze zostawały na miejscu a nie trafiały do jednej z licznych tu Biedronek czy sklepów Lidla.

Niedawno partia rządząca zmieniła jednak prawo i rozdawanie bonów zakupowych okazało się głęboko nieopłacalne. Obecnie nie trzeba płacić podatku od tzw. świadczeń pozapłacowych w wysokości do 1000 zł rocznie. Sęk w tym, że do katalogu tych świadczeń wliczono przelewy oraz np. przedpłacone karty podarunkowe czy paczki na święta. Przepisy nie dotyczą bonów rzeczowych.


Nagle okazało się, że pracodawcom po prostu nie opłaca się korzystać z lokalnego programu wsparcia promującego lokalnych sprzedawców. Zamiast tego mogą wydawać karty przedpłacone do dużych sieci sklepów. Program Sądeckich Bonów Zakupowych nie będzie kontynuowany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.