Ratuj Pocztę Polską, kto może. Rząd ma rzucić firmie stertę kół ratunkowych

Rząd chce dokapitalizować Pocztę Polską, nadać jej status agenta celnego i oddać dystrybucję prasy, którą dziś zajmuje się Ruch.
Rząd chce dokapitalizować Pocztę Polską, nadać jej status agenta celnego i oddać dystrybucję prasy, którą dziś zajmuje się Ruch. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Poczta Polska w ostatnich latach nie miała ani dobrej passy, ani dobrej prasy. Firma ma niebagatelne kłopoty finansowe, a na dodatek jej pracownicy konsekwentnie domagają się podwyżek. Po wielu miesiącach firma może doczekać się rządowej interwencji – i to na niebagatelną skalę.


W sumie rządowe kroplówki to dla wielu państwowych operatorów jedyna dziś szansa przetrwania w świecie, w którym muszą konkurować z prywatnymi firmami kurierskimi. Tak przynajmniej jest na Zachodzie – konkluduje dziennik „Rzeczpospolita”, który odwołuje się tu do przykładów z Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Fatalny efekt podwyżek
– Teraz kurek ma odkręcić nasz rząd – konkluduje gazeta. I to na całego: do firmy ma trafić 200 milionów złotych bezpośredniego wsparcia. Poczta Polska dostanie status agenta celnego odpowiedzialnego za wejście towarów na obszar celny UE. Ba, mało tego – jak podaje „Rzeczpospolita”, PP ma przejąć od Ruchu dystrybucję prasy, co oznaczałoby poświęcenie tej drugiej firmy (a przynajmniej jej dotychczasowego core business) dla dobra pocztowców.

Z publikowanych w mediach pod koniec ubiegłego roku informacji wynika, że 2018 rok wypadł znacznie gorzej od poprzedniego, gdy chodzi o wyniki finansowe. Być może to po części efekt podwyżek, jakie miało dostać ponad 70 tys. pracowników PP po wielomiesięcznych sporach i negocjacjach płacowych. O ironio, pocztowcy, którzy otrzymali podwyżki rzędu średnio 226 zł brutto miesięcznie, musieli zapomnieć o świątecznych premiach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.