Ratuj Pocztę Polską, kto może. Rząd ma rzucić firmie stertę kół ratunkowych

Rząd chce dokapitalizować Pocztę Polską, nadać jej status agenta celnego i oddać dystrybucję prasy, którą dziś zajmuje się Ruch.
Rząd chce dokapitalizować Pocztę Polską, nadać jej status agenta celnego i oddać dystrybucję prasy, którą dziś zajmuje się Ruch. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Poczta Polska w ostatnich latach nie miała ani dobrej passy, ani dobrej prasy. Firma ma niebagatelne kłopoty finansowe, a na dodatek jej pracownicy konsekwentnie domagają się podwyżek. Po wielu miesiącach firma może doczekać się rządowej interwencji – i to na niebagatelną skalę.


W sumie rządowe kroplówki to dla wielu państwowych operatorów jedyna dziś szansa przetrwania w świecie, w którym muszą konkurować z prywatnymi firmami kurierskimi. Tak przynajmniej jest na Zachodzie – konkluduje dziennik „Rzeczpospolita”, który odwołuje się tu do przykładów z Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Fatalny efekt podwyżek
– Teraz kurek ma odkręcić nasz rząd – konkluduje gazeta. I to na całego: do firmy ma trafić 200 milionów złotych bezpośredniego wsparcia. Poczta Polska dostanie status agenta celnego odpowiedzialnego za wejście towarów na obszar celny UE. Ba, mało tego – jak podaje „Rzeczpospolita”, PP ma przejąć od Ruchu dystrybucję prasy, co oznaczałoby poświęcenie tej drugiej firmy (a przynajmniej jej dotychczasowego core business) dla dobra pocztowców.

Z publikowanych w mediach pod koniec ubiegłego roku informacji wynika, że 2018 rok wypadł znacznie gorzej od poprzedniego, gdy chodzi o wyniki finansowe. Być może to po części efekt podwyżek, jakie miało dostać ponad 70 tys. pracowników PP po wielomiesięcznych sporach i negocjacjach płacowych. O ironio, pocztowcy, którzy otrzymali podwyżki rzędu średnio 226 zł brutto miesięcznie, musieli zapomnieć o świątecznych premiach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.